Инвестирането в акции на европейските борси вече не е печелившо, твърди автор от Bloomberg. Еврозоната преживява стагнация на ръба на рецесията. Американският пазар остава „най-малко мръсната риза в световния кош за пране, пише авторът.
Вероятно най-подценяваното умение във финансите е да знаеш кога да продаваш. Фокусът е върху това какво да купите и кога. Белегът на успешния фонд мениджър е способността да кристализира печалбите, преди те да се изпарят. И така, след 15 години американски акции, които се представяха по-добре от европейските, време ли е да изоставим този скъп фондов пазар и да погледнем отвъд Атлантика? Краткият отговор на този въпрос е не, защото балансът на силите в съответните икономики все още е на страната на американските акции.
Тази година инвеститорите са спечелили около 10% от американските акции, двойно повече от това, което са спечелили в Европа. Говорим за обща възвръщаемост в долари, но картината е приблизително същата в евро и местни валути. Разглеждайки картината през последните 15 години, разликата изглежда още по-голяма: средствата, инвестирани в основния американски индекс, са нараснали пет пъти, докато в Европа дори не са се удвоили.
И все пак, S&P 500 имаше смесена година. Въпреки че борсовият индекс се повиши с близо 9%, той би бил на отрицателна територия, ако не бяха така наречените технологични акции на Великолепната седморка. Nasdaq се покачи с 23%, докато индексът Russell 2000 на акциите със средна капитализация падна с 5,6%. Ясно е, че най-ценното умение за един портфолио мениджър е изборът на сектор.
Тази година повечето европейски фондови индекси показаха скромен ръст. Италия е начело. Европейските банки, които често са изборът на американски фондове, търсещи търговия с международни аномалии, със сигурност са евтини и търгуват с големи отстъпки спрямо нетната си стойност на активите. Например акциите на основния френски кредитор Societe Generale се търгуват при съотношение по-малко от 0,3 спрямо пазарната стойност на материалните активи. Но времето е всичко. Въпреки че банковият сектор в Европа отчете двуцифрен ръст тази година, референтният индекс на сектора все още е само една пета от най-високото си ниво преди световната финансова криза. Инвеститорите очевидно не предвиждат никакъв катализатор за по-високи оценки, а сливанията на европейски банки са склонни да служат като последно средство в отчаяни моменти, а не като решение от позицията на силата.
Еврозоната стагнира до точката на рецесия, докато икономиката на САЩ нарасна с почти 5% на годишна база през третото тримесечие. По този начин, от макроикономическа гледна точка, няма убедителни аргументи за преход към по-старите икономики на Европа, които страдат от сериозен спад след поредица от системни шокове. Пандемията, войната в Украйна и проблемите на Китай удариха по-силно Европа. Въпреки че в Европа има много ценни акции, акциите за растеж на технологиите и изкуствения интелект са много по-лесни за намиране на американския пазар.
Превъзходството на икономиката на САЩ спрямо Европа беше ясно отразено в корпоративните печалби през третото тримесечие. Четири от пет компании от S&P 500 надминаха очакванията, като средната печалба на акция се повиши с 12%. Картината за Stoxx Europe 600 беше значително по-малко розова, като малко над половината от компаниите в момента изпревариха прогнозите, отразявайки също толкова слабото второ тримесечие. Основната картина изглежда още по-мрачна, като средната печалба на акция намалява с 8%. Анализатори от JP Morgan Chase & Co. имайте предвид, че растежът на доходите в еврозоната остава „изключително слаб“.
Малко над една четвърт от печалбите на еврозоната с голяма капитализация идват от вътрешността на блока, където растежът за съжаление се забави. Същото количество идва от Азия, главно от Китай, който все още се опитва да се възстанови от пандемията. Всъщност само в Съединените щати растежът на печалбите на компаниите, базирани в еврозоната, е стабилен. Това прави аргументите за инвестиране в Европа по-малко убедителни. Дори ако Европейската централна банка бъде принудена да намали официалните си лихвени проценти преди Федералния резерв през следващата година, това ще бъде само кратък стимул, произтичащ от слабата позиция. И двата региона са изправени пред значително покачване на доходността на облигациите, но натискът върху доходността се усеща по-остро сред задлъжнелите европейски компании.
В дългосрочен план важни фактори като демографията и (де)глобализацията също са в полза на Съединените щати. Коефициентът на плодовитост в САЩ от 1,78 деца на майка се сравнява благоприятно със средното за Европейския съюз от 1,53. В Италия цифрата падна под 1,2. Администрацията на президента Джо Байдън изпревари Европейския съюз с продължаващата си кампания за фискални стимули. Законът за намаляване на инфлацията оказа значително влияние върху позицията на новите производствени предприятия в Съединените щати. Оншорингът не може да работи никъде и в този смисъл Европа загуби много време, тъй като разходите за енергия на континента скочиха.
Валутният фактор играе огромна роля. Еврото се търгува за $1,06 и в момента се движи близо до дъното на диапазона, който някога е виждал от създаването на еврото през 1999 г. Вероятността еврото да падне под паритета в сравнително близко бъдеще остава висока, тъй като доларът твърдо запазва статута си на резервна валута. Силната валута естествено привлича приток на чуждестранни пари и, което е също толкова важно, не позволява на местните пари да текат другаде. Населението на САЩ е много по-склонно да инвестира в акции, отколкото европейските инвеститори, които са склонни да предпочитат облигации, което също се оказва предимство за американския фондов пазар.
Тъй като S&P изглежда скъп по почти всички показатели, рисковете американските акции да останат надценени несъмнено са се увеличили, тъй като пазарните двигатели стават все по-технологично ориентирани. Все пак фондовият пазар в САЩ остава „най-малко мръсната риза в глобалния кош за пране“, поне в обозримо бъдеще. Нивото на иновациите е много по-високо и достъпът до тях е много по-отворен в котираните акции. Това, че трябва да следите отблизо кога да вземете печалби в кипящото технологично пространство на САЩ, не означава, че е добре там, където не сме.
Още новини четете в секция Свят.