Европейски учени поставиха нов рекорд за енергия от ядрен синтез. Учени от Великобритания поставиха нов световен рекорд за генериране на електроенергия чрез ядрен синтез, процесът, който се стреми да възпроизведе това, което се случва в ядрото на Слънцето. Използвайки Joint European Torus (JET) – гигантска машина с форма на поничка, известна като токамак – учените поставиха рекорд, като произведоха 69 мегаджаула енергия за пет секунди, използвайки само 0,2 милиграма гориво.
Scientists just set a nuclear fusion record in a step toward unleashing the limitless, clean energy source — the “Holy Grail of clean energy.” (2/8/24) https://t.co/HE7Pi52tib — @CNN
How will this be accomplished? pic.twitter.com/dR2ex6KH9w
— New Apostate Reformation #NAR🔥🌏📣🚨🥷 (@OHAI_INVR) February 9, 2024
Ядреният синтез е същият процес, който захранва слънцето и други звезди
и е широко смятан за „свещения граал“ на чистата енергия, тъй като произвежда минимални отпадъци и не отделя газове, затоплящи планетата. Учените захранват токамака с деутерий и тритий, които са варианти на водорода, които най-вероятно ще бъдат използвани в бъдещи комерсиални термоядрен агрегати. За да произведе термоядрена енергия, екипът повиши температурите в машината до 150 милиона градуса по Целзий – около 10 пъти по-горещо от ядрото на слънцето. Тази екстремна топлина кара деутерий и тритий да се слеят заедно, за да образуват хелий, процес, който на свой ред освобождава огромни количества топлина. Токамакът е облицован с мощни магнити, които държат плазмата заедно. След това топлината се оползотворява и използва за генериране на електричество.
Експериментът е последният по рода си за JET,
който работи повече от 40 години. Последният експеримент и новият рекорд са обещаващи новини за най-новите програми за синтез, каза Амброджо Фасоли, главен изпълнителен директор на EUROfusion, консорциумът от 300 експерти зад експеримента. Фазоли се позова на ITER, най-големият токамак в света, изграждан в Южна Франция, и DEMO, машина, предназначена да произвежда повече енергия, като прототип на термоядрена инсталация.
„Успешната демонстрация на оперативни сценарии за бъдещи термоядрени двигатели като ITER и DEMO, потвърдени от новия енергиен рекорд, вдъхва по-голяма увереност в развитието на термоядрената енергия“, каза Фазоли.
Въпреки че термоядрената енергия може да промени играта за климатичната криза – която е причинена главно от изгарянето на изкопаеми горива – това е технология, която ще отнеме много години, за да се комерсиализира. Това означава, че няма да може да се използва като основен инструмент за справяне с изменението на климата, според Аника Кан, изследовател на ядрения синтез в Университета на Манчестър.
Освен това все още има безброй предизвикателства.
Кан посочва, че екипът е използвал повече енергия, за да проведе експеримента, отколкото е произвел, например.
„Това е страхотен научен резултат, но все още сме далеч от комерсиалния синтез. Изграждането на термоядрена електроцентрала също има много инженерни и материални предизвикателства“, обясни той. „Инвестициите в термоядрения синтез обаче се увеличават и ние постигаме реален напредък. Трябва да обучим огромен брой хора да работят в тази област и се надявам технологията да се използва през втората половина на века“, добави Кан.
Another record in energy produced by nuclear fusion has been set at the UK’s JET laboratory this week. Watch our video to see inside the fusion reactor as they set a previous record in 2022: #FusionPower https://t.co/QseBI1X2Mk pic.twitter.com/jnYlBUP4iP
— The Royal Society (@royalsociety) February 9, 2024
Рекордът беше обявен в същия ден, когато Агенцията за наблюдение на климата и времето на Европейския съюз Коперник потвърди, че светът е надхвърлил прага за глобално затопляне с 1,5 градуса по Целзий за първи път от 12 месеца. Учените са по-загрижени за дългосрочното затопляне над този праг, но това е напомняне, че светът се насочва към ниво на изменение на климата, към което ще се бори да се адаптира.
Науката за климата показва, че светът трябва да намали почти наполовина емисиите на парникови газове през това десетилетие и да достигне нетни нулеви емисии до 2050 г., за да предотврати най-лошите последици от глобалното затопляне. Това означава бърз преход от изкопаеми горива като въглища, нефт и природен газ.
Източник: CNN / Превод: SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News Showcase
Още новини четете в секция Свят