Само България е по-зле от нас в целия ЕС! Това перифразирано заяви хърватският президент Зоран Миланович. Ето какво точно каза той в Златар на сесия на Общинския съвет по случай Деня на града.
„Хърватия е на дъното на ЕС от бившите социалистически държави, само България е по-зле“.
„Това не е нещо, с което трябва да се задоволяваме. Сега аз не съм свързан с нито една партия, с нито една листа. Като начало Хърватия трябва да бъде някъде по средата и да мисли как да бъде най-добрата в конкуренция с Унгария, Чехия, а не с Дания и Швеция. Да бъде като Словения, която имаше изкуството на управление и късмета да се развива малко по-различно от Хърватия през последните 30 години и това се вижда“, каза президентът.
В Хърватия, каза той, нивото на децентрализация „е жалко и несъществуващо, за съжаление“.
„За съжаление нищо не се прави. Не защото не се знае как, защото съществуват модели, а защото не се иска, тъй като това ти струва политическо влияние, рекет и възможност да изнудваш… Така че това е изнудване – ще го направиш по моя начин и ще получиш парите.“
Нуждаем се от децентрализация, добави той.
„Това винаги е големият въпрос, до каква степен можеш да дезинтегрираш държавата и да дадеш властта на хората, най-пряко на народните представители, без да разклатиш държавата и да ѝ отнемеш това, от което тя се нуждае, а именно… гръбнак… който е изправен, но и гъвкав.“
Времената са различни, каза президентът.
„Светът се променя, Европа се променя. Младите хора започват да гласуват. Очакванията са различни, но това, което не се променя, е желанието на хората да живеят добре“.
Той призова жителите на Златар да се възползват максимално от наличните средства от ЕС, защото те „няма да идват вечно“.
На малко по-различно мнение за страната ни от президента е министърът на външните работи и европейските въпроси на република Хърватия Гордан Гърлич Радман, припомня SafeNews.
България има искрена подкрепа в лицето на Хърватия за присъединяването ѝ към Шенген, каза той през септември.
„Имаме близки позиции, по множество въпроси имаме сходни интереси. Освен това двете държави споделят и обща цел за присъединяването към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Има съгласие, че трябва да има взаимна подкрепа и обмяна на опит“, обясни Радман.
Източник – N1/Превод:SafeNews