По време на празниците в Европа се появиха опасения от потенциални терористични атаки. Но дали тези опасения са основателни?
След години, прекарани в сянка, терористичната групировка „Ислямска държава“ (ИД) отново е в центъра на вниманието.
Европейските държави засилиха сигурността по време на коледния период на фона на опасенията от терористични атаки и насилие, свързани с войната на Израел в Газа. Миналата седмица ИД пое отговорност за смъртоносните бомбени атентати в Иран, при които загинаха 84 души.
Но дали някогашната мощна групировка се завръща?
Неочаквана „благословия“
В пика си между 2014 и 2015 г. ИД създаде свой собствен халифат, контролирайки големи части от Ирак и Сирия. И отприщвайки смъртоносни терористични атаки по целия свят. Оттогава насам присъствието и мощта ѝ са драстично намалени. Въпреки това групировката продължава да представлява заплаха, особено в Близкия изток, Афганистан и части от Африка.
„ИД се адаптира и еволюира от върха на своята мощ в Ирак и Сирия, като се възползва от възможностите, когато те се появят, и атакува стратегически, за да предизвика промяна“, казва пред Euronews Кейт Цимерман, докторант в катедрата по военни науки. „Безопасното убежище, на което се радва афганистанският ѝ клон, позволи на ИД „Хорасан“ да укрепне и сега да изнася терора си в региона със стремеж да се разпростре и на Запад.“
ИД „Хорасан“ е разклонение на ИД, което действа в афганистанско-пакистанския регион. Тя е създадена през 2015 г., когато фракция на пакистанските талибани, недоволна от ръководството си, се заклева във вярност на ИД. Терористичната групировка е известна с бруталността си. Като извършва нападения срещу цивилни граждани, правителствени сили и религиозни малцинства.
Макар че ИД никога не е изчезвала, Лоренцо Видино, директор на Програмата за екстремизъм в университета „Джордж Вашингтон“, заяви пред Euronews, че след избухването на войната между Израел и Хамас много неща са се променили за терористичната организация.
„ИД никога не е изчезвала, но от 7 октомври насам тя стана по-актуална като предизвикателство“, каза той и добави, че нападението на палестинската бойна група е било „благословия“ за ИД. „Исторически погледнато, през последните три-четири десетилетия в Европа имахмебалони от поддръжници на джихадизма като идеология. Тези балони увеличават размера си и променят посоката си, когато се случи голямо геополитическо събитие“, продължава той. „Събитие като войната между Израел и Хамас“.
Такива сеизмични събития често са свързани с приемането на джихадистката идеология от повече хора. Както и с промяна на местата, където те пътуват и извършват нападения.
„Това, което много експерти мислят и от което се опасяват, е, че събитията в Газа могат да предизвикат нова вълна на джихадизъм“, каза Видино, но добави, че нищо не е сигурно. „Ако това се случи, няма съмнение, че ИД ще иска и ще се стреми да играе голяма роля в това. Групировката трябва да покаже, че все още е актуална, че всички неуспехи, които претърпя през последните няколко години, не означават, че тя е аут.“
Тя иска да докаже своята значимост, като извършва нападения, продължава той. Като правят това, което правят терористите. Това е естеството на тяхната дейност.
Застрашена ли е Европа?
Въпреки че ИД е сянка на предишното си аз, бомбардирана до подчинение от САЩ и техните съюзници, ИД все още е „сравнително добра“ марка, според Видино.
„Може да се твърди, че докато централната групировка, основното ръководство, се бори, нейните филиали по света се справят добре и извършват нападения“, казва той. „Марката на ИД все още привлича хората.“
Сега опасенията са, че нейната пропаганда, особено тази, свързана с войната между Израел и Хамас, ще бъде по-ефективна за привличане на новобранци в Европа.
В разузнавателните служби на правоприлагащите органи в цяла Европа има консенсус, че тези групи ще се опитат да мобилизират хора в Европа за извършване на нападения, каза Видино.
Дали това означава да мобилизират оперативни работници, които са свързани с тях. Или просто да мобилизират случайни хора онлайн, използвайки тяхната пропаганда, изчаквайки изолиран самотен вълк да се активира, просто да радикализира хората онлайн.
„Мисля, че е и едното, и другото“, добави той.
Насърчаването на социалното напрежение и атмосферата на страх е основната стратегия на терористичните групи. И това, което ИД се опитва да направи.
Все пак европейските притеснения относно тероризма са основани на реалния риск от завръщане на атаките на ИД.
На 31 декември германската полиция арестува трима души. Те бяха заподозрени, че са подготвяли нападение срещу катедралата в Кьолн в навечерието на Нова година. По данни на полицията в града предполагаемите нападатели са планирали да използват автомобил, за да атакуват световноизвестната сграда. Установено е, че заподозрените са имали връзки с лице, за което се предполага, че е свързано с ИД. И което е в ареста от 24 декември.
„Почти всяка група – от ИД до Ал Кайда – отправя заплахи срещу Европа въз основа на конфликта в Газа“, каза Видино.
Според него филиал на ИД в Афганистан може да активира мрежи в Европа за извършване на нападения.
„Няма съмнение, че ИД има както способността, така и намерението да извършва нападения в Европа“, добави Видино.
Източник – Euronews/Превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят.