Ето какво се случва с тялото, когато не е хидратирано.
Водата е основен компонент на човешкото тяло. Без нея човек не би оцелял повече от 3 дни. Тя играе важна роля в различни телесни функции:
- изгражда клетките;
- подобрява циркулацията на кислород в кръвта;
- поддържа мозъчната функция;
- предпазва тъканите и ставите;
- участва в отделителните процеси;
- регулира телесната температура;
- активизира метаболизма.
Пиенето на вода възстановява нивата на течности в тялото, особено през топлите и влажни месеци. Обикновената питейна вода има 0 калории, което я прави идеален избор за контрол на телесното тегло. Помага за извеждането на токсините от организма.
Хидратация, чревно здраве и имунитет
Почти 80% от всички имунни клетки на тялото са концентрирани в червата. В тази връзка правилното функциониране на храносмилателния тракт е една от предпоставките за силен имунитет, съответно за добро здраве.
Дори при напълно здравите хора в червата има както „добри“, така и „лоши“ бактерии. От техния баланс зависи здравето.
Установено е, че водата поддържа чревната микробиота (състава и броя на микроорганизмите) и насърчава елиминирането на патогените. В изследване, публикувано през май 2024 година, учените излизат с извода, че ограниченият прием на течности или, когато тялото не е хидратирано добре, се нарушава хомеостазата на червата, което е придружено от „разцвет“ на микроби и намален брой имунни клетки, особено Th17, в дебелото черво.
Освен това, както е добре известно, пониженият прием на течности бързо може да доведе до дехидратация в топлото време.
Кой е в риск?
Дехидратация може да възникне при всеки, но в рисковите групи са малките деца, възрастните хора, хронично болните, спортуващите, работещите навън. При тях лесно може да настъпи обезводняване и да се наложи болнично лечение.
Как може да разберем, че сме дехидратирани?
Тялото „подсказва“, когато му липсват достатъчно течности. Симптомите най-често са:
- силна жажда (имайте предвид, че сигналите за жажда могат да намалеят с възрастта);
- сухота в устата и гърлото;
- рядко уриниране;
- тъмен цвят на урината;
- замайване;
- главоболие;
- умора;
- суха кожа;
- стомашно-чревни проблеми.
8 чаши вода на ден?
Въпреки че всички сме чували препоръките за осем чаши на ден или за 30 ml течност на килограм, нуждите от хидратация варират и са индивидуални, като зависят пряко от здравословното състояние на човека, от възраст, пол, ниво на активност, дори от местообитанието. Затова най-добре се консултирайте с лекар по този въпрос.
Най-добрите храни за хидратиране на организма
Водата не е единствената, която допринася за цялостната хидратация. Храните с високо съдържание на вода внасят допълнително течности в организма, заедно с витамини и минерали за перфектен баланс.
Такива са:
- диня;
- краставица;
- домати;
- ягоди;
- чушки;
- целина;
- марули, айсберг и др.
Консумацията на пробиотични храни като кисело мляко и кефир също е изключително полезна, тъй като те не само хидратират, но и доставят полезни бактерии, които укрепват чревната бариера и подобряват усвояването на хранителни вещества.
Източник: Кредоуеб