Условията на гигантска екзопланета, разположена на 855 светлинни години от нас, са толкова екстремни, че нейните облаци са изградени от изпарени метали. Когато вали обаче, падат рубини и сапфири.
До това заключение стигнаха астрономи след изключително детайлен анализ на нейната атмосфера. Благодарение на това вече знаем условията и динамиките в постоянно обгърнатата от мрак страна на екзопланетата.
„Въпреки че до този момент са открити хиляди екзопланети, ние успяваме да изучим атмосферите на малка част от тях поради предизвикателното естество на наблюденията – казва астрономът Томас Микал-Евънс от астрономическия институт „Макс Планк“ в Германия. – Сега вече не правим просто изолирани кадри на конкретни региони от атмосферата на планетата, а ги изучаваме като 3D системи – такива, каквито са в действителност.“
Въпросната екзопланета е една от най-прословутите и добре изучени до момента. Тя се казва WASP-121 b и е открита за първи път през 2015 г. Това е газов гигант с маса, която е около 1,18 пъти по-голяма от тази на Юпитер. Освен това се намира в изключително близка орбита около своята звезда – обикаля я едва за 1,27 дни. Две години след като е открита WASP-121 b се превръща в първата екзопланета, в чиято стратосфера е открита вода.
Шансът обаче WASP-121 b да е обитаемаа със същества, подобни на хората или животните е минимален. Заради въпросната близка орбита температурите варират от 1227 до 2727 градуса по Целзий.
Източник: www.obekti.bg
Още новини четете в секция „Живот„