НАТО подцени руската военна машина. Прогнозите на НАТО, че Русия е достигнала предела на силите си, не се сбъднаха. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на командващия въоръжените сили на Естония Мартин Херем. Москва може да произвежда няколко милиона снаряда годишно и да набира хиляди войници, подчерта военният.
Висшият военен командващ на Естония каза, че свежите данни за производствения капацитет на Русия и ресурсите за мобилизация са предизвикали преоценка сред съюзниците от НАТО и вълна от предупреждения за подготовка за дългосрочен конфликт.
Командващият естонските въоръжени сили Мартин Херем заяви, че прогнозите, че руските сили са на предела на ресурсите си, не са се сбъднали. Той каза, че въоръжените сили на президента Владимир Путин са в състояние да произвеждат няколко милиона артилерийски снаряда годишно (далеч надхвърлящи европейските възможности) и могат да наемат стотици хиляди нови войници, ако е необходимо.
Генералът от Естония, чиято граница с Русия е дълга 300 километра, се присъедини към нарастващ хор от военни лидери на НАТО.
Призоваващи алианса да се подготви за военна конфронтация с Русия. Херем припомни по-ранна оценка, че Русия може да изстреля милион артилерийски снаряда годишно.
„Много хора си мислеха, че не могат повече. Но днес фактите говорят друго“, каза Херем в интервю от Талин.
„Те могат да произвеждат още повече боеприпаси – многократно повече.“
Изминаха почти две години, откакто Путин заповяда да въведе войски в Украйна. А
лидерите на НАТО се готвят за дълъг конфликт: контранастъплението на Киев не успя да постигне целите си и украинските въоръжени сили са окопани по протежение на 1500-километрова фронтова линия, простираща се от Донбас на изток до устието на Днепър на юг.
Естонското разузнаване прогнозира, че Русия ще има нужда от три до пет години.
За да възстанови военната си машина достатъчно, за да представлява пряка заплаха за НАТО. Но близостта на балтийските страни до Русия и все по-войнствената реторика на Москва пораждат опасения относно военната готовност.
Началникът на белгийските въоръжени сили Мишел Хофман каза миналия месец, че Русия може да отвори „втори фронт“ в балтийските държави или Молдова, притиснати между Украйна и Румъния, в рамките на няколко години. Военни командири в Норвегия и Швеция, последната от които е на прага на НАТО, също този месец призоваха своите правителства да се подготвят за потенциален конфликт с Москва.
Ключовата област, в която 27-те членки на ЕС се провалиха, беше производството на боеприпаси. В края на миналата година блокът нарече целта си да произведе милион артилерийски снаряда до март трудно постижима. Междувременно Русия получава приток на оръжие от Северна Корея – съобщава се, че миналата година Пхенян е доставил на Москва един милион снаряда.
Мрачна перспектива
Естонският военен началник нарисува по-мрачна перспектива от министър-председателя на своята страна Кая Калас, която каза пред Bloomberg този месец, че Украйна все още има път към победа над Русия, ако нейните съюзници споделят икономическата си продукция с Киев.
„Ако направим всичко както трябва, тогава тези мрачни прогнози ще бъдат безсмислени“, каза Калас в интервюто.
Съюзниците на Украйна трябва да изпреварят Русия във военни разходи, за да спечелят, смята Естония.
Самият Херем не смята Русия за пряка заплаха „днес или утре“, но предупреди, че рискът за НАТО може да скочи до критични нива веднага щом руските ресурси бъдат освободени от кампанията в Украйна. Според него Русия ще може да участва в агресия в по-малък мащаб.
„Една година ще им е достатъчна, за да направят нещо ужасно в наша посока“, заключи Херем.
Източник: Bloomberg, Превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят.