Напрежението между Съединените щати и Иран продължава да се изостря след нова размяна на удари в района на Персийския залив. Вашингтон и Техеран си размениха обвинения за провокиране на ескалацията, докато военните действия предизвикват тревога за сигурността в един от най-важните стратегически региони в света.
По данни на американските военни сили са били прехванати ракети, насочени към Бахрейн, както и дронове, отправени към граждански плавателни съдове. Освен това са били нанесени удари по обекти на иранския остров Кешм, разположен в Ормузкия проток.
Според Централното командване на САЩ за Близкия изток ракети са били изстреляни и към Кувейт, но не са достигнали целите си или са се разпаднали във въздуха. Подобни атаки е имало и срещу други държави в региона, като и те са били неуспешни.
От своя страна Корпусът на гвардейците на Ислямската революция заяви, че действията са в отговор на американски удар срещу ирански танкер в Ормузкия проток. По техни данни при въздушната атака е било повредено машинното отделение на плавателния съд.
US attacked Qeshm Island. In response, Iran targeted strikes against American bases in Kuwait. pic.twitter.com/f16J7Ts6J8
— Rajendran (@Rajendr67215893) June 3, 2026
Източник: БТА





