Европейската комисия стартира поредната си правна процедура срещу Унгария, оспорвайки решението за експулсиране на 700 задържани трафиканти на мигранти, предаде БГНЕС.
През април правителството на министър-председателя Виктор Орбан реши да освободи 700 задържани трафиканти на хора, като им даде три дни да напуснат страната.
Унгария твърди, че в нейните затвори се намират 2600 души от 73 държави, което представлява 13% от затворническата популация, което струва много скъпо на данъкоплатците.
Изпълнителният орган на ЕС обаче твърди, че не са въведени системи за наблюдение дали задържаните трафиканти на хора излежават остатъка от присъдите си в родината си.
„Комисията счита, че подобни съкратени санкции, приложими към лица, осъдени за престъпления, свързани с контрабанда, не са нито ефективни, нито възпиращи и не са съобразени с обстоятелствата на разглежданите случаи“, се казва в доклада.
Сега Унгария разполага с два месеца, за да обясни как възнамерява да отговори на опасенията на Брюксел, а в противен случай Комисията може да заведе дело срещу Будапеща.
Външният министър на Унгария Петер Сиярто осъди този ход, твърдейки, че трафикантите на хора могат да действат само поради това, че според него законите на ЕС насърчават миграцията.