Ердоган направи нещо, което ще разгневи Путин. Турските банки започнаха да отказват да работят с руски банки, следвайки подобен ход на институциите в Китай. Те правят това за да избегнат вторични санкции, свързани с пълномащабната инвазия на Владимир Путин в Украйна.
Руският бизнес вестник „Комерсант“ съобщи в сряда, че турските банки са прекратили отношенията си с почти всички руски кредитни институции. И са спрели обработката на плащания, въпреки че имало изключение за чуждестранните дъщерни банки в Русия.
Източници на вестника съобщиха, че сделките между турските банки и Русия са усложнени от заповедта на президента на САЩ Джо Байдън от декември. С която се налагат вторични санкции срещу чуждестранни фирми, които помагат на Москва във войната. Заповедта на Байдън позволява на американските власти да изключват от финансовата система на САЩ чуждестранни банки, които нарушават санкциите, наложени срещу Москва.
Логистичните компании, работещи с Турция, заявиха пред „Комерсант“, че трансграничните плащания са станали много по-сложни. И че се изискват повече данни и документи, за да се потвърди, че правилата за санкции не се нарушават.
Източник от банковия сектор на Турция заяви пред руската държавна информационна агенция ТАСС, че турските институции са „в режим на изчакване“.
Причината е, че заповедта на Байдън се нуждаела от допълнителни разяснения. Тъй като била „много широко формулирана“ съгласно правилата на Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ.
Но заповедта е довела до удължаване на времето за обработка на паричните преводи. И до случаи, в които средствата се връщат обратно или се забавят с дни. Това съобщава агенция Блумбърг, позовавайки се на банкери, запознати с въпроса. Изданието твърди, че Турция иска да бъде извадена от международния „сив“ списък на юрисдикциите. За които се смята, че не са в състояние да се справят с прането на пари, което отблъсква чуждестранните инвеститори.
Две китайски банки са разпоредили преглед на руския си бизнес. И планират да прекъснат връзките си с клиенти от списъка със санкции на САЩ.
И да спрат да предоставят финансови услуги на руския военен сектор, посочва изданието.
Роман Прохоров от руската Асоциация за финансови иновации заяви пред „Комерсант“, че Турция все още е „заинтересована да бъде стоков и транспортен център между Русия и Европа“. Като зад сегашната безизходица се крие „някаква друга игра“.
„Комерсант“ съобщи, че ако рисковете се окажат твърде големи за турските банки, единственият ефективен вариант би бил да се установят разплащания с Турция чрез банки от трети страни. Включително от бившия Съветски съюз или ОНД.
Междувременно независимата рускоезична информационна медия „Камбана“ съобщи, че ходът на западните държави да блокират руските фирми да заобикалят санкциите „засега изглежда силен“. И че сега това означава, че
„Русия има проблеми с най-големите си търговски партньори – Китай и Турция“.
„Камбана“ заяви, че „проблеми с международните разплащания трябва да се очакват“ и в други страни, които Русия определя като „приятелски“. Което може да увеличи разходите по трансакциите и цените на вносните стоки.
Източник – Комерсант/Превод:SafeNews
Още новини четете в секция Свят