България все още се крепи на натрупани резерви, но това няма да продължи вечно. Такова предупреждение отправи пред БНР експертът по енергетика, ресурси и околна среда Боян Рашев. Според него пазарът на горива е изключително нестабилен, а летният сезон тепърва ще поставя системата под още по-сериозен натиск.
„Ние живеем от запаси в момента. Тези запаси в един момент ще свършат. Това не може да продължава до безкрайност“, заяви Рашев.
По думите му истинският пик в потреблението на петролни горива започва именно с масовите пътувания и летните отпуски. Според него първите сигнали ще дойдат под формата на по-високи цени, но не е изключено да се стигне и до реални проблеми с наличностите.
„В един момент някой ще разбере, че полетът му е отменен, защото на летището няма керосин“, предупреди експертът.
Той уточни, че България е сравнително по-защитена благодарение на рафинерията, която произвежда повече горива от вътрешното потребление.
Рашев призна, че е очаквал още през юни да има сериозни затруднения с доставките.
„Трябва да се радваме, че все още нямаме такива проблеми“, коментира той.
„Марица-изток“ остава незаменима
По темата за бъдещето на въглищната енергетика експертът подчерта, че мините и поне една от централите в комплекса „Марица-изток“ ще продължат да работят, докато системата има нужда от тях. Според него липсата на достатъчно алтернативни мощности прави невъзможно бързото затваряне на въглищните ТЕЦ-ове.
„Пазарът на въглеродни квоти е създаден с идеята да затвори всички мини и въглищни централи. Но в България това все още не се получава, защото нямаме изградени алтернативни газови ТЕЦ-ове“, обясни Рашев.
Той коментира и темата с Александруполис, като напомни, че макар България да има участие в проекта, терминалът не се намира на българска територия, което поставя страната в по-специфична зависимост.
Язовир Яденица може да промени енергийната система
Според Рашев една от най-добрите новини за българската енергетика е свързана с проекта за язовир Яденица, който ще позволи разширяване на ПАВЕЦ „Чаира“. Той обясни, че проектът съществува още от 90-те години, но е бил блокиран след въвеждането на ограниченията по НАТУРА 2000.
„Яденица не е просто нов язовир. Това е проект, който може да увеличи капацитета на ПАВЕЦ „Чаира“ три пъти“, подчерта експертът.
По думите му разширението ще даде на България огромна възможност за съхранение на енергия – дори по-голяма от капацитета на всички батерии, изградени у нас през последните две години.
„ЕК най-сетне започва да разбира, че е по-добре този язовир да бъде изграден“, коментира Рашев.
Той изрази надежда, че сегашното управление най-после ще придвижи проекта към реализация.
„Яденица е смислено решение, което вече 30 години не се случва“, заключи експертът.
Източник: БНР





