Недопустимо и некоректно е преди да бъде събран целият обем от веществени и гласни доказателства и да са изготвени назначените експертизи, длъжностни лица, извън органите на разследването, да лансират в публичното пространство заключения за това чия е отговорността за трагичния инцидент и да вменяват вина на загиналите. Това заявиха днес от Военна прокуратура – Пловдив чрез разпространено до медиите прессъобщение.
В него от институцията уточняват, че изявлението е във връзка с разпространена на 15.10.2024 г. от Министерството на отбраната информация за катастрофата на учебно-боен самолет L-39 в авиобаза „Граф Игнатиево“. При трагичното произшествие загинаха двама военнослужещи.
От прокуратурата допълват, че досъдебното производство по случая е образувано своевременно в деня на инцидента – 13.09.2024 г., от Военно-окръжна прокуратура-Пловдив. Екип от военни прокурори и следователи и към момента извършва активни следствени действия за изясняване на причините и обстоятелствата, довели до смъртта на двамата пилоти.
От Военна прокуратура – Пловдив подчертаха дебело, че по закон това може да стане единствено със заключителния акт на наблюдаващия делото прокурор.
„Всякаква информация за причините за трагедията, както и данни, пряко свързани с предмета на разследване, представляват следствена тайна и разгласяването им от други органи, освен от наблюдаващия прокурор или без негово изрично писмено разрешение, по същество е нарушение на Наказателно-процесуалния кодекс“.
От прокуратурата призоваха „да се преустановят всякакви прибързани изявления, които биха могли да попречат на разкриването на обективната истина и да породят съмнения за едностранчивост и предопределеност на разследването“.
Изявленията на представители на Министерство на отбраната на 15.10.2024 г. и впоследствие по никакъв начин не ангажират разследването, което към момента продължава със събиране на доказателства и проверка на всички версии, се казва още в изявлението.
В съобщението им се казва още, че само едно всестранно и всеобхватно разследване би могло да установи какви действия са извършени. От разследването ще се разбере и чия е отговорността, има ли нарушения, вкл. и от длъжностни лица, свързани с планирането и осъществяването на тренировъчния полет, поддръжката на летателната и наземната техника, както и от други представители. От институцията не изключват отговорност да понесат и служители от висшия команден състав на Военновъздушните сили (ВВС).
Източник: Mediapool