Екосистемата на Амазонка може да се срине по-бързо от предполагаемото. Дъждовните гори на Амазонка се насочват към повратна точка, която би имала катастрофални последици за глобалната климатична система, предупреждава ново проучване, тъй като изменението на климата , обезлесяването и тежката суша взимат своите жертви върху огромни участъци земя.
Този натиск върху най-уязвимите части на тропическите гори може в крайна сметка да тласне цялата екосистема, която е дом на една десета от сухоземните видове на планетата, до екстремен воден стрес и да премине критичната точка, казаха изследователите.
Докато предишни проучвания са оценявали индивидуалните ефекти от изменението на климата и обезлесяването върху тропическите гори, това проучване, публикувано тази седмица в научното списание Nature, е първото, което се фокусира върху кумулативните ефекти от редица заплахи.
„Това проучване обединява всичко, за да покаже как тази повратна точка е по-близо, отколкото са изчислили други проучвания“, каза авторът на изследването Карлос Нобре. д-р Нобре е бразилски учен по земни системи, който изучава как обезлесяването и изменението на климата могат трайно да променят гората.
Изследователите събраха данни за горската покривка, температурата и моделите на валежите,
след което взеха предвид други променливи, които биха могли да направят различните части на гората повече или по-малко уязвими, като например наличието на пътища или правна защита.
Получените регионални профили показаха, че една десета от Амазонка е изложена на риск да се превърне в пасища с по-слабо покритие от дървета. Тези промени могат да тласнат гората до повратна точка, която ще доведе до колапс на цялата горска екосистема.
„Всъщност не знаем кога ще стигнем там“, каза Бернардо Флорес, постдокторант във Федералния университет на Санта Катарина и водещ автор на изследването. Но, добави той, както показва сушата, която започна миналата година, „ние се доближаваме до нея по-бързо, отколкото си мислехме“.
„Проучването напредва в разбирането на повратната точка“, каза той.
„Като цяло, предишната научна работа е изследвала главно въздействието на обезлесяването “, каза Линкълн Алвес, климатолог от бразилския Национален институт за космически изследвания, който не е участвал в изследването.
Скорошни изследвания показват, че части от гората в югоизточната част на Амазонка, които са претърпели мащабно обезлесяване и пожари, вече са започнали да отделят повече въглероден диоксид , отколкото поглъщат, тъй като тропическите гори там са претърпели щети, които са надхвърлили точката на възстановяване.
Колапсът на част или цялата тропическа гора на Амазонка ще освободи еквивалента на няколко години , вероятно 20 години, глобални емисии в атмосферата, тъй като дърветата, които съхраняват огромни количества въглерод, се заменят с деградирали екосистеми. И тъй като самите тези дървета изпомпват огромни количества вода в атмосферата, тяхната загуба може също да наруши глобалните модели на валежите и температурите по начини, които не са добре разбрани.
За да се предотврати сривът на Амазонка, според изследователите,
глобалното затопляне не трябва да надвишава 1,5 градуса по Целзий, обезлесяването трябва да се поддържа под 10% от първоначалната дървесна покривка и годишният сух сезон не може да надвишава пет месеца. За тази цел правителствата трябва не само да спрат емисиите на въглероден диоксид и обезлесяването, но и да възстановят най-малко 5 процента от тропическите гори , се казва в проучването.
Има обаче все още неизвестни фактори. Изследователите не разбират напълно защо някои дървета умират след суша, а други не – различните профили на биоразнообразието в различните региони затрудняват общите заключения – и което е важно, учените все още не разбират напълно сложните взаимодействия на фактори като суша, обезлесяване и други заплахи.
Източник: New York Times /Превод: SafeNews
Още новини четете в категорията Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News