Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова съобщи, че екип на регионалната инспекция в София пътува към ТЕЦ Бобов дол, за да връчи заповед за принудителна административна мярка за спиране на енергиен котел №2.
По думите ѝ решението идва след множество сигнали и констатирани нарушения на екологичното законодателство и условията по издаденото комплексно разрешително на централата.
Поредният случай, в който въздухът се оказва нещо като „препоръчителен аксесоар“ за хората около индустриалните зони. Човечеството упорито доказва, че може да превърне дори дишането в административен проблем.
Карамфилова обясни, че при проверките са установени сериозни неорганизирани емисии, идващи от сградата на енергийните котли, както и изпускане на димни газове от участъци след димните вентилатори и преди сероочистващите съоръжения.
Според закона подобно изпускане е недопустимо, тъй като димните газове трябва задължително да преминават през системите за сероочистване преди да бъдат отделяни в атмосферата, каза тя.
Министърът уточни още, че по време на проверката е било установено отвеждане на отпадъчни газове през изпускателно устройство, което може да се използва само при преходен режим на работа на инсталацията. Проверяващите обаче са констатирали, че централата не е работила в такъв режим към момента на инспекцията.
По данни на екоминистерството от 2020 година досега на ТЕЦ „Бобов дол“ са наложени над 117 санкции на обща стойност над 9 милиона лева. Събраните и потвърдени санкции са за малко над 1 милион евро.
Само от началото на тази година са извършени 29 проверки, при които са съставени повече от 13 акта за нарушения на екологичното законодателство, каза още министърът.
Карамфилова уточни, че към момента енергиен котел №1 е в ремонт, а по котел №3 вече са извършени ремонтни дейности. Котел №2 ще остане спрян до пълното отстраняване на нарушенията.
От своя страна министърът на енергетиката Ива Петрова заяви, че за гарантиране на електрозахранването на София и София област е необходимо ТЕЦ „Бобов дол“ да продължи работа поне с един енергиен блок.
Както SafeNews вече писа тя представи новият екип на Министерството на енергетиката и каза, че започва работа с фокус върху анализ на състоянието в сектора и ускоряване на ключови реформи и инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост.
НА ЖИВО – Ива Петрова: Трябват спешни реформи в енергийния сектор





