Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ откри най-далечната и най-ранна галактика, „близнак“ на Млечния път, наречена Zhulong (Zhúlóng) – в превод от китайски „дракон-факла“. Голямата изненада е, че тя е от зората на създаването на света – само милиард години след Големия взрив.
Zhúlóng е уникална с поразителната си прилика с Млечния път по форма, размер и обща маса на звездите.
Досега се смяташе, че галактиките като нашата се формират за милиарди години, преди да придобият отчетливи характеристики като спирални ръкави, огромни дискове с активно звездообразуване и централни струпвания на звезди. Вместо очакваното хаотично струпване обаче Zhulong показва подредени структури, въпреки че светлината от нея е пътувала до нас 12,8 милиарда години, а самата галактика е съществувала само един милиард години след Големия взрив.
Размерът на диска Zhulong е около 60 000 светлинни години, а масата на звездите е 100 милиарда слънчеви маси.
За сравнение, дискът на Млечния път е малко по-широк – 100 000 светлинни години, а масата на звездите се оценява на около 46 милиарда слънчеви маси. Откриването на такава зряла галактика на ранен етап от развитието на Вселената подчертава ефективността на програмите на Джеймс Уеб в търсенето на редки и далечни обекти, които предизвикват съществуващите модели на формиране на галактиките. В бъдеще учените планират да използват Джеймс Уеб и радиотелескопа ALMA в Чили, за да изследват подробно Zhulong. Това ще разкрие историята на формирането на тази галактика и ще разбере как такава спирална галактика е възникнала в толкова ранна Вселена.
Откритието, описано в списание Astronomy & Astrophysics, е направено с помощта на данни от космическия телескоп Джеймс Уеб (JWST) и дава важни сведения за това как галактиките са могли да се формират и развиват толкова бързо в ранната Вселена.
Смята се, че формирането на големи спирални галактики като Млечния път отнема няколко милиарда години. През първите милиарди години от космическата история са съществували само малки галактики с неправилна форма. JWST обаче започва да разкрива съвсем различна картина. Неговите изображения в дълбоката инфрачервена област разкриват изненадващо масивни и добре структурирани галактики на много по-ранен етап, отколкото се смяташе досега, което принуждава астрономите да преосмислят еволюцията на космоса.
„Нарекохме тази галактика Zhúlóng, което в китайската митология означава „Дракон-факла“. В мита Zhúlóng е мощен червен слънчев дракон, който създава деня и нощта, като отваря и затваря очите си, символизирайки светлината и космическото време. Тя се отличава с това, че по форма, размери и звездна маса прилича на Млечния път“, казва Менгюан Сяо от Катедрата по астрономия, Факултет по природни науки, Женевски университет (UNIGE).
Пренаписване на историята
Преди се смяташе, че спиралните структури се формират в продължение на милиарди години, а съществуването на масивни галактики изобщо не се предполагаше – те се сливаха от по-малки.
„Това откритие показва как JWST променя из основи представата ни за ранната Вселена“, казва професор Паскал Ош от Катедрата по астрономия в Природонаучния факултет на UNIGE.
Бъдещите наблюдения на JWST ще помогнат да се потвърдят свойствата на галактиката и да се научи повече за нейната история.
Източник – iXBT, Наука ТВ/Превод:SafeNews