За първата половина на 2023 г. се наблюдава ръст на спестяванията за втора пенсия с почти 2 млрд. лв. в деветте частни фонда, съобщава 24 часа, позовавайки се на данни от отчетите за инвестиционните портфейли на фондовете. Дружествата са публикували данните на сайтовете си, но Комисията за финансов надзор все още не ги е верифицирала.
С над 803 млн. лв. са нарастнали спестяванията за втора пенсия само за последното тримесечие. Те са достигнали до общо 18,3 млрд.
В Националният осигурителен институт приходите от осигуровки няма да надвишат 9 млрд. лв., дори при рекордния бюджет за 2023 г. Това са двойно по-малко от спестяванията за втора пенсия, заради което държавата ще подпомогне плащането на пенсии с още 10 млрд. лв., които са дошли в хазната от данъци, а не от осигуровки.
За разлика от НОИ, които изплащат веднага пенсиите от постъпилите от трудещите се осигуровки, в пенсионните фондове те се внасят в лични сметки. В последствие от постъпленията в тези сметки се плаща пенсията. Резултат от спестените осигуровки и доходност от инвестиции в последните 20 година са постъпилите 18,3 млрд. лв.
В универсалните пенсионни фондове се осигуряват около 4 млн. българи, родени след 1 януари 1960 г. Всеки месец те внасят 5% от дохода си като осигуровка за втора пенсия и още 14,8 на сто отиват в НОИ. От две години частните фондове вече изплащат и пенсии, като към средата на годината за това в специални фондове са отделени над 93 млн. лв.
Заради войната в Украйна, обаче частните фондове загубиха над 1 млрд. лв. за първите девет месеца. Все пак в края на 2022 г. повечето от загубите бяха възстановени, главно благодарение на внесените осигурителни вноски.
„Тази криза доведе дори до изяждане на парите от внесените осигуровки в някои партиди, призна в интервю за “24 часа” шефката на “Доверие” и член на УС на асоциацията на пенсионните фондове Даниела Петкова.
Финалните резултати на КФН за миналата година показаха, че средно всеки от осигурените е загубил по 178,69 лв. от личната си партида за втора пенсия.