Един невероятно вкусен плод, за който дори пише в Библията, е истински борец срещу болестите. Това е ябълката, която вирее много добре в България. Според експертите тя носи големи ползи за здравето ни.
„Препоръчително е да ядете поне две ябълки на ден. Но не бива да забравяме, че и най-здравословните храни трябва да се консумират умерено, особено сега, когато сезонните плодове са узрели“ казва експертът.
„Ако пренебрегнете тази препоръка, може да възникнат проблеми със стомаха, червата и жлъчния мехур. Също така е важно да изплакнете устата си след ядене на ябълки. Това ще помогне да се избегнат проблеми със зъбите, които могат да възникнат от плодови киселини. Също така трябва да запомните, че ябълките са полезни не само пресни, но и печени“, казва лекарят.
Една средно голяма ябълка (182 грама) съдържа 95 калории и е богата на следните хранителни вещества: въглехидрати, фибри, витамин С, калий, витамин К, витамини А, Е, В1, В2, В6, мед, манган. Ябълката се състои от вода и въглехидрати, които са представени от прости захари (захароза, глюкоза, фруктоза). Ябълките могат да се ядат дори от хора, страдащи от диабет тип 2.
Водата и фибрите са двете основни съставки в ябълките, които са изключително важни за отслабването. Само няколко парчета ябълка значително намаляват апетита и ви позволяват да ядете по-малко храна. По този начин общото калорично съдържание на диетата намалява с 15% или 200 калории.
Плодовете са богати на разтворими фибри, които помагат за намаляване на общия холестерол в кръвта. Полски експерти установиха, че флавоноидите в ябълките намаляват съдържанието на липопротеини с ниска и много ниска плътност в кръвта, коригират кръвното налягане и предотвратяват хиперкоагулацията. Ябълките също така забавят процеса на атеросклеротично увреждане на съдовата стена с 45%.
Учени от Калифорнийския държавен университет (САЩ) са доказали, че консумацията на само 1 ябълка на ден намалява риска от развитие на диабет тип 2 с 28%. Но рискът от заболяването намалява дори при прием само на 2-3 плода седмично, макар и не толкова. Предполага се, че това се дължи на голямото количество полифеноли, съдържащи се в ябълковата каша. Те повишават чувствителността на периферните тъкани (мазнини и мускули) към инсулин, а също така нормализират цикличното функциониране на бета-клетките на островния апарат на панкреаса.
Диетичните фибри в ябълките са пребиотици, които са изключително важни за поддържане на броя на полезните микроорганизми в лумена на стомашно-чревния тракт. „Добрите“ бактерии, получавайки необходимите хранителни вещества, стимулират растежа и размножаването на патогенната флора. При адекватен качествен и количествен състав на микробиоценозата се подобрява липидният метаболизъм, инхибира се хроничното възпаление на чревната стена и се осигурява допълнителна защита на съдовата стена на артериите от атеросклеротично увреждане.
Източник: actualno.bg