С обединението на две ключови ведомства държавата прави опит да сложи край на дългогодишното разделение между иновациите и дигитализацията. Това обяви министърът на иновациите и дигиталната трансформация Иван Василев при представянето на новата структура на министерството, което обединява досегашните Министерство на иновациите и растежа и Министерство на електронното управление.
„с един глас и едно темпо“
По думите на Василев новата институция трябва да работи „с един глас и едно темпо“, като идеята е администрацията да започне да се движи със скоростта на бизнеса, а не с ритъма на бюрократичните процедури.
Министърът посочи, че е заварил две министерства с общо 19 дирекции, 589 служители и 70 незаети щатни бройки, както и дублиращи се функции и ниско ниво на дигиталните услуги. Новата структура ще бъде редуцирана до 8 дирекции, а около 120 позиции ще бъдат оптимизирани.
Още през следващата седмица се очаква представянето на първата версия на платформата „Сигма“, чрез която гражданите ще могат да проследяват по-разбираемо как са изразходвани публичните средства през годините. Василев заяви, че са похарчени десетки милиарди левове с незадоволителен резултат и именно прозрачността трябва да стане част от новия модел на управление.
„Похарчени са десетки милиарди през години с незадоволителен резултат. През следващата седмица ще представим и първата версия на платформата „Сигма“, която разработваме, в която ще видите по разбираем начин всичките тези пари къде са отивали“, каза той.
За сигурността и контрола
Според Василев един от сериозните проблеми е разпиляването на данни и липсата на централизирана система за управление. Той предупреди, че чувствителна информация на държавата често се оказва в ръцете на частни компании, което създава сериозен риск за сигурността и контрола.
Министърът очерта и проблемите в иновационната екосистема, където според него липсва координация между различните инструменти за подпомагане на бизнеса. По думите му предприемачите често се сблъскват с хаотични процедури и липса на ясен път за развитие на идеите си.
Дългосрочната визия на министерството е до 2030 г.
Визията ни е България да стане най-доброто място за стартиране и развитие на бизнес с висока добавена стойност. До 2030 г. България да се утвърди като европейски лидер в дигитализирането на публичния сектор, иновационен хъб, където администрацията работи за гражданите и бизнеса, посочи министърът.
Той допълни, че за да бъде постигната тази визия, са набелязани няколко стратегически приоритета. По думите му на първо място това е изграждането на иновационна икономика.
Искаме да повишим темпото на технологичния растеж. Държавата да се превърне в ускорител на иновациите. Вече трябва да е норма да можеш да създадеш бизнес за един ден, каза той.
Дигиталната трансформация на цялата държава е следващият приоритет.
Уверен съм, че с предложената от нас структура и екип ще успеем в рамките на този мандат да постигнем тази визия и тези стратегически приоритети, отбеляза Василев.
Източник: БТА





