Две нощи с нарушен или минимален сън са достатъчни, за да се почувстваме години по-възрастни, според ново проучване. Изследователите от проучването посочиха, че постоянният, спокоен сън е ключов фактор за това да се чувстваме по-млади от действителната си възраст.
Психолози в Швеция установиха, че средно доброволците в проучването се чувстват
с повече от четири години по-възрастни. Когато са спали само четири часа в две последователни нощи, като някои твърдят, че сънливостта ги кара да се чувстват по-възрастни с десетилетия. Обратното се наблюдава, когато хората спят девет часа , като участниците в проучването твърдят, че се чувстват средно с три месеца по-млади от действителната си възраст. След като са си починали достатъчно.
„Сънят има голямо влияние върху това колко стари се чувствате и не става въпрос само за вашите дългосрочни навици за сън“, каза д-р Леони Балтер, психоневроимунолог от Института Каролинска в Стокхолм и водещ автор на изследването.
Изследователите са провели две проучвания.
Първият включва 429 души на възраст от 18 до 70 години, които отговарят на въпроси на колко години се чувстват и колко нощи са спали лошо през последния месец. Тяхната сънливост също беше оценена според стандартна скала, използвана в психологически изследвания.
За всеки ден на лош сън доброволците се чувстват средно с три месеца по-стари, установиха учените, докато тези, които са спали добре през предходния месец, се чувстват средно с почти шест години по-млади от действителната си възраст. Не беше ясно обаче дали лошият сън кара хората да се чувстват по-стари, или обратното.
Във второто проучване изследователите попитали 186 доброволци на възраст от 18 до 46 години на колко години се чувстват след две нощи с много сън (9 часа) и две нощи само с четири часа сън. След две нощи на минимален сън, участниците се чувстваха средно с 4,44 години по-възрастни .
„Ако искате да се чувствате млади, най-важното е да пазите съня си“, съветва Балтер.
В статията си, публикувана в списание Proceedings of the Royal Society B, изследователите описват разликите в реакциите на хората към загуба на сън в зависимост от това дали са сутрешни или нощни типове. Последните обикновено се чувстват по-възрастни от действителната си възраст, дори след като са се наспали достатъчно. Но сутрешните типове са тези, които страдат най-много, когато сънят им е нарушен.
„Важно е да осъзнаем колко податлива е субективната възраст “, каза изследователят. „Ако успеем да накараме хората да се чувстват по-млади. Те може да имат свързаните с това ползи, като например да бъдат по-склонни да имат нови преживявания. И да бъдат социално и физически активни.“
Серена Сабатини, психолог от Университета на Съри във Великобритания, която не е участвала в проучването, нарече резултатите „обещаващи“, но каза дали същото важи и за по-възрастните хора трябва да бъде проучено.
„Друго важно нещо, което трябва да се вземе предвид в бъдещите изследвания, е да се изследват тези механизми във времето“, добави той. „Това проучване ни казва, че лошият нощен сън може да повлияе на това как се чувстваме на следващия ден, но какви са кумулативните ефекти от лошия сън в продължение на месеци и години?“
Д-р Юлиана Хартеску, старши преподавател по психология в университета Лафбъро, която също не е участвала в проучването, каза, че недостатъчният или лошият сън е поведение, което в крайна сметка засяга здравето на човека в дългосрочен план.
„Сънят е модифицируемо поведение, което има пряк, забележим ефект върху здравето. Ефектите от лошата диета и намалената физическа активност отнемат известно време, за да бъдат забелязани. Ефектът от лошия сън е незабавен. И засяга всички останали 24-часови поведения в начина на живот.“
Източник: Guardian /Превод:SafeNews