Конституционният съд, „Информационно обслужване“, ЦИК и прокуратурата създадоха заплетен възел, вместо да работят заедно, без да си дават сметка за ефекта върху суверена – гражданите.
Това заяви заместник-председателят на Народното събрание и председател на парламентарната група на „БСП-Обединена левица“ Драгомир Стойнев в началото на изслушването в парламента на ръководството на ЦИК и на „Информационно обслужване“ относно възложеното на 26 февруари т.г. от Конституционния съд (КС) извършване на преизчисления във връзка с оспорването на законността на изборите за 51-во Народно събрание.
Ако тези институции с цялата си експертиза, администрация и бюджетни средства, не могат да справят с преизчисляването на изборите от 2024, това е сериозен знак, коментира Стойнев.
Ако този възел не бъде развързан бързо, ще говорим за тотален разпад на доверието – не към този или онзи политически субект, а за разпад на доверието към държавата, посочи той и призова да спрат междуинституционалните разпри.
Вносители на предложението за днешното изслушване са депутати от управляващата коалиция – Драгомир Стойнев („БСП-Обединена левица“), Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) и Павела Митова („Има такъв народ“).
След вчерашното изявление на председателя на КС се отвориха много важни въпроси, отбеляза той. Сред тях той посочи, защо КС бави решението си близо два месеца, въпросите за експертизата и състава на хората, които са били ангажирани от КС по делото, и за гласовете в неизвестност, които в последствие се отказва, че прокуратурата разследва, както и защо председателят на „Информационно обслужване“ е сигнализирал прокуратурата.
SafeNews припомня, че председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова свика извънредни Председателски съвет и заседание на Народното събрание.
Повод стана престрелката между ЦИК „Информационно обслужване” и КС.
Причината – от дружеството са предали всички документи и материали на Софийската градска прокуратура. Поради това не могат изпълнят възложените от ЦИК действия. Въпреки това със свое решение членовете на Комисията ги задължиха с последен срок до днес.
От Конституционния съд отговориха с остра позиция на тази информация, заявявайки, че по този начин се възпрепятства дейността на Конституционния съд по приключване на делото за оспорване на законността на изборите.
Нов обрат: КС отказа да предостави на прокуратурата исканите документи по делото за изборите