Доказано! Музиката влияе на паметта. Тя може да ни помогне да учим, констатира ново проучване.
„Музиката за настроение“ може да бъде достатъчно въздействаща, за да промени начина, по който си спомняме миналото
В проучването са участвали студенти от Джорджия, които са слушали филмови саундтраци, докато си припомнят труден спомен. Проучването не е клинично, така че тези участници не са били идентифицирани като хора, страдащи от разстройства на настроението.
Участниците са включили нови емоции в спомените си, които съответстват на настроението на музиката, и ефектът е бил траен
Ден по-късно, когато участниците си припомнили същите спомени – но без музикален съпровод – емоционалният им тон все още съответствал на тона на музиката, пусната предишния ден.
Изследователите са наблюдавали всичко това с помощта на функционален магнитен резонанс. Те са можели да следят промените в мозъчната активност на участниците, повишената свързаност между амигдалата, където се обработват емоциите, и други области на мозъка, свързани с паметта и интегрирането на информация.
Това хвърля светлина върху податливостта на паметта в отговор на музиката и мощната роля, която музиката може да изиграе
Друго проучване дава отговор на въпроса трябва ли да слушаме музика, докато работим или учим. И ако е така, има ли по-полезни видове музика от други? Отговорът и на двата въпроса може да се крие, поне отчасти, в обширните параметри на личния вкус.
Но дори и в този случай има граници
Участниците в това изследване са били помолени да запомнят поредици от абстрактни форми, докато слушат различни видове музика. Учените изсвирили музикално произведение по традиционен или познат модел на тон, ритъм и мелодия.
След това те изсвирили абсолютно същия набор от ноти, но без ред, придавайки на произведението атонална структура.
Когато слушали позната, предсказуема музика, участниците научавали и запомняли по-бързо последователността от форми, тъй като мозъкът им създавал структурирана рамка или скеле за новата информация.
В същото време музиката, която е позната, но в разбъркан ред, е затруднила участниците в запомнянето.
Двете проучвания разкриват, че музиката може както да помогне, така и да попречи на паметта, в зависимост от нейната структура и това колко се познава.
Източник: puls