„Ще има още промени в проектозакона за Конституцията.Депутатите могат да приемат промените в Конституцията и след Нова година.“ Това заяви в ефира на NOVA доцент Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в СУ.
„Не съм убедена че това трябва да се случи до края на календарната година, 7 дни е срокът за предложение между първо и второ четене. Освен това трябва да се дадат два дни на Комисията по конституционни въпроси да подготви за второ четене проекта. Ако отпадат голяма част от предложенията и няма нови, сигурно би могло да се случи и преди 31 декември”, поясни тя.
Според нея ще има още промени в проектозакона за Конституцията.
„Ще има промени, защото не са добре редактирани нормите и те могат да създат още по-голяма криза“, смята Киселова.
На въпрос изненада ли е предложението на г-н Чолаков, който иска забраната за двойно гражданство да важи и за министри, тя каза следното:
„Двата параграфа трябва да бъдат оттеглени от вносителите. В кулоарите Борисов каза „Какво лошо е лице, което е с двойно гражданство участва в изпълнителната власт? Имаше и други подобни коментари. Според мен всеки един говореше през своя поглед”.
След повече от 4 часа дебати в Народното събрание депутатите приеха на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на България.
„За“ гласуваха 164 народни представители от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС, „против“ бяха 66 от гласовете на БСП, „Възраждане“ и ИТН, нямаше въздържали се.
От „Възраждане“ предложиха да се увеличи срокът за предложения между първо и второ четене, но със 153 гласа то не беше прието.
Според Конституцията, както и според приетите процедурни правила за гласуване на измененията в основния закон, проектът се обсъжда и приема на три гласувания в различни дни. Той е приет на първо четене, ако за него са гласували три четвърти от всички народни представители.
Ако получи по-малко от три четвърти, но не по-малко от две трети от гласовете на всички депутати, се поставя за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане законопроектът се приема, ако за него са гласували не по-малко от две трети от всички народни представители.
Още новини четете в категория България.