Поставянето на ботулинов токсин при немедицинско лице е самоубийство! Ботулиновият токсин или както по- често се споменава, ботоксът отдавна вече не е тема табу. От години мъже и жени по целия свят го използват, за да забавят признаците на стареене. Въпреки че днес го свързваме предимно с козметични процедури, ботоксът има дълбока история. Той все още се използва за лечение на редица различни медицински проблеми.
Лекарството е направено от токсин, който произвежда бактерията Клостридиум ботулинум (Clostridium botulinum). Действа чрез отслабване или парализиране на определени мускули или блокиране на нерви. Това е същият токсин, който може да доведе до хранително отравяне, ако бъде погълнат. Всъщност така започва и историята на ботокса.
Ботулиновият токсин е открит за първи път през 1897 г., след като група белгийски музиканти получават хранително натравяне след консумация на шунка.
Колбасът е изпратен за анализ на професора по бактериология Емил Ван Ерменгем от университета в белгийския град Гент. Д-р Ван Ерменгем първоначално открива бактерията, но тя е изолирана и пречистена едва по-късно от американски учени по време на Втората световна война.
През 70-те години на миналия век офталмологът Алън Скот, наречен по- късно „бащата на ботокса“ започва да изследва токсина. Той разработва препарат за лечение на очни спазми и страбизъм (кривогледство). Лекарството му получава одобрението на Агенция за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA). По време на терапиите се установява, че токсинът също изглажда и бръчките в зоната между веждите. Това привлича вниманието на aмериканската компания Allergan, която купува правата за токсина от д-р Скот и брандира продукта си под името „Ботокс”.
Въпреки всички положителни качества на ботулиновия токсин в естетичната медицина и не само, той крие и своите рискове. През последните седмици цяла България стана свидетел, на това, че неправомерната му употреба от хора без медицинско образувание може да доведе до живитозастрашаващи ситуации. Също така излезна наяве един фундаментален проблем, а именно липсата на контрол върху вноса на лекарства и медицински продукти със съмнителен произход, които в повечето случаи за сметка на по- ниската цена поставят в риск живота на хората.
За да разберем в детайли за всички рискове, които носи тази неправомерна употреба на ботулинов токсин. Защо е важно лицата, които работят с медикамента да имат медицинско образувание. Какви опасности носи употребата на по- евтин ботулинов токсин, внесен от трети страни и е с неясен произход и съдържание, екипът на SafeNews потърси мнението на доц. д-р Димитър Гугутков, изпълнителен директор на Медицински комплекс „Доверие“.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Какво е ботулинов токсин
Ботулиновият токсин е невротоксичен протеин. Ако се използва в малки, добре контролирани дози е безопасен и е ефективен за подобряване вида на кожата и справяне със здравословни проблеми, като временно парализира мускулите.
Важно е да се отбележи, че ботулиновият токсин е едно от най- отровните известни вещества. Ето защо трябва да се прилага само от опитни специалисти, които имат лиценз да боравят с него! Грешното поставяне може да доведе до нежелани странични ефекти и дори да застраши здравето ни, ако дозата не е добре премерена или условията, в които процедурата се извършва, са нестерилизирани.
Кога не трябва да си поставяме ботулинов токсин
Ботулиновият токсин е противопоказен при лица с определени състояния. Например тези, които са алергични към някоя от съставките. Хората с нервно-мускулни заболявания като амиотрофична латерална склероза (АЛС) или миастения гравис може да са изложени на повишен риск от сериозни нежелани реакции. Също така не трябва да се прилага, ако има инфекция на планираното място на инжектиране.
Странични ефекти
Въпреки че процедурата е безопасна, когато е извършена в правилните условия и от добър специалист, има някои странични реакции, които в редки случаи се възможно да се появат.
Някои хора може да изпитат главоболие, особено при третиране на области като челото. Може да се появат леки грипоподобни симптоми като умора, треска и мускулни болки малко след инжектирането. Възможни са също гадене и сухота в устата, макар и обикновено леки и временни. При козметични приложения ботулиновият токсин може да причини увиснали клепачи или птоза, ако токсинът се разпространи в съседните мускули. Инжекциите около устата пък понякога могат да повлияят на мускулния баланс и да доведат до неравна усмивка. Поставянето на ботулинов токсин в челото може да накара едната вежда да се повдигне повече от другата.
Какво е ботулизъм
Ботулизмът е много рядко, но животозастрашаващо състояние, което обикновенно се получава от храна, но случаите които вкараха 11 жени в болница показаха, че ботулизъм могат да причинят и козметичните процедури. Заболяването се причинява от токсини, произведени от бактериите Clostridium botulinum. Тези токсини са едни от най-мощните, познати на науката. Атакуват нервната система (нерви, мозък и гръбначен мозък) и причиняват парализа (мускулна слабост).
Повечето хора се възстановят напълно с лечение, но парализата може да се разпространи в мускулите, които контролират дишането, ако не се лекува бързо. Това е фатално в около 5 до 10% от случаите.
Времето, необходимо за развиване на симптомите, може да варира от няколко часа до няколко дни след излагане на бактериите Clostridium botulinum или техните токсини. В зависимост от точния тип ботулизъм , някои хора първоначално имат симптоми като гадене, гадене (повръщане), стомашни спазми, диария или запек . Без лечение ботулизмът в крайна сметка причинява парализа, която се разпространява по тялото от главата до краката.
Симптомите могат да включват увиснали клепачи, замъглено или двойно виждане, слабост на лицевите мускули, затруднено преглъщане, неясна реч, затруднено дишане.
Лечение на ботулизъм
Ботулизмът трябва да се лекува в болница! Начинът, по който се лекува, зависи от вида на ботулизма, но основният метод на лечение е прилагането на ботулинов антитоксин, който неутрализира токсина и предотвратява по-нататъшно увреждане на нервната система. Други важни терапевтични мерки включват интензивна грижа и механична вентилация, ако е засегнато дишането. Също така се предприема и поддържаща терапия, включително хранене и физиотерапия за възстановяване на мускулната функция.
Изключително важно е да се отбележи, че противоботулинов серум задължително се прилага под лекарско наблюдение и всякакви интерпретации на лечение с него извън болнично заведение може да застраши човешкия живот. За съжаление, както стана ясно от случая с най- пострадалата жена настанена в болница, този антидот се съхранява трудно и е много скъп, затова не всяка клиника и не всеки лекар разполагат с него.