Истината е, че политиците ни отнеха бъдещето, а една предизборна кампания „продава“ надежди. И това отнемане на бъдещето е отнемане на възможността на самите политици да ни предложат надежда. За нас, гражданите, каквото и да ни говорят, тази надежда не съществува. Не съществува надежда в посланието „Ние ще вземем 50+1 гласа“ или „Ще стабилизираме България“. Не съществува надежда в посланието, че ще направим една нова държава. Няма надежда в тези послания, защото контекстът е съвсем различен в страната. Което означава, че ще обръщаме повече внимание на скандалите, на агресията между партиите. Това не е дневният ред на избирателите, заяви в интервю за SafeNews политологът доц. Татяна Буруджиева.
Тя е категорична, че политиците са далеч от откровения разговор с хората.
Паритетът на върха
Един от интересните моменти е коалицията ПП-ДБ, тъй като всички очакват не просто сбор от техните резултати, а да се отвори един шлейф от подкрепа, който засега не се вижда. Първото място е от значение за самите партии, които да кажат, че са създали правителство или пък не са дали възможност за нов кабинет, смята доц. Буруджиева.
Според нея основните битки са две.
„Едната е в центъра, където „Възраждане“ се опитва да измести от третото място ДПС. И двете партии имат достатъчно гласове от чужбина и вотът в България няма да е достатъчен за прогноза. Това е важно, защото през тези 30 г. ДПС е играл ролята на балансьор, а сега тази позитивна роля е трудна да бъде изиграна от тях. Не зная как ще се променят нещата, защото „Възраждане“ досега не дава заявка да бъде балансьор. Въпреки, че с гласовете на партията се приеха няколко важни за страната закони. Интересно ще бъде да видим доколко такъв играч в центъра ще играе роля при съставянето на правителство. Не бива да се забравя, че българското правителство се създава с благословията или подкрепата на Запада.
Другата интересна битка е за 4-процентната бариера, която всъщност е битка за левия електорат. Преразпределението на левите гласове ще даде възможност на някой да влезе или да остане под чертата. Спокойно можем да говорим за 200-300 000 гласа. Имаме НДСВ и ИТН, все пак Слави поведе листа. Загадката е дали ще останат пет партии или много ниската избирателна активност може да вкара още два-три субекта вътре. Колкото повече партии в парламента, толкова по-ключова става ролята на президента Радев в цялото договаряне“, заяви политологът.
Според доц. Буруджиева е огромна грешка партиите постоянно да се занимават с червени линии.
„За тях червените линии трябва да бъдат интересите на гражданите, които те защитават. Но няма червени линии в ценностите, всяка партия е доволна да привлече какъвто и да е избирател. Битката е прагматична за гласове, но не за правене на политики. А това е големият проблем. В някакъв смисъл партиите са лимитирани и нямат легитимност да управляват. Подозирам, че тези избори ще бъдат много ожесточени, но местните ще бъдат направо „кървави“, смята тя.
Ще проработи ли коалицията ПП-ДБ, ако се стигне до избори 2 в 1 през есента? Какво печелят и какво губят партиите, ако не съставят кабинет? Каква ще е ролята на президента, какво печели и губи, ако продължи да управлява служебен кабинет? Вижте цялото интервю с доц. Буруджиева пред SafeNews.bg във видеото.