До всички, които ще работят на официални празници! Ето я формулата за двойната надница.
По повод предстоящата поредица от коледно-новогодишни дни, от ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) напомнят, че положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение.
Ако трудът е и извънреден, се дължи допълнително 100% увеличение.
От предстоящите празници, според Кодекса на труда, официални са: 24 декември – Бъдни вечер, 25 и 26 декември – Рождество Христово и 01 януари – Нова година. 31-ви декември не е официален празник без значение дали се пада в работен или почивен ден.
За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време, трудът, положен по време на официални празници, винаги е извънреден. Това се отнася и за работа в почивни и неприсъствени дни. Извънредният труд се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му.
Не е извънреден трудът за работещите по график!
В случаите при сумирано изчисляване на работното време, поради което те имат право единствено на двойна надница при работа в празничен ден.
За единадесетте месеца на 2024 г. контролните органи на ИА ГИТ са установили 20 196 броя нарушения по заплащането на труда. От тях 8546 са свързани със заплащането на допълнителни възнаграждения на служителите, каквито се явяват трудът по време на официални празници и извънредният труд. Нарушенията, свързани със заплащането на труда по време на официални празници са 1680, а тези със заплащането на извънредния труд – 488.
За да защитят в най-пълна степен правата си, работниците и служителите следва да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график. Това ще позволи контролните органи на Инспекцията по труда да осъществят по-ефективен контрол, включително при подаден сигнал.
SafeNews припомня, че формулата, по която лесно може да изчислите каква сума ще получите за 1 ден работа от 8 часа в празничен ден се определя по точен принцип. А той е като се сумират броя на работните дни в месеца, в който е денят с двойна надница. Така за декември, 2024 година формулата би била следната:
При брутна заплата от 1000 лв., нетното възнаграждение е 775 лв.
Броя работни дни през декември, 2024 е точно 19.
Сумата от 1000 лева бруто се разделя на 19. Получената сума е 52.63 бруто или 40.84 лв. нето, което е надницата за деня през декември. Сумата се умножава по 2 и се получава 81.68 лв.
Това означава, че ако например работите на Бъдни вечер, на Коледа – 25, 26 и 27-ми декември или на 1 януари при чиста заплата от 775 лв. нето трябва да получите 775+ допълнително по 81.68 за всеки изработен ден. Така, ако сте работили само на 1 официален прзник то ще получите 856.68 лв. чиста сума.
Източник: Главна инспекция по труда