Днес става ясно какво обвинение ще има полицаят, застрелял 18- годишно момче. Това съобщиха на брифинг от прокуратурата.
Получен е сигнал за обир на две момичета.
Те описали , че нападателите са с маски , млади момчета, облечени в суичър. По-късно е подаден сигнал от охранители, че три момчето се качват в автобус 120, каза директорът на столичната полиция.
Полицаите подават сигнал и автобусът спира. Двама опитват да избягат, единият е задържан в автобуса. Единият от полицаите тръгва да тича след двамата. Тогава извиква: „Спри, ще стрелям“, произвежда два контролни изстрела. След което стреля по един от бягащите.
Когато вижда, че го е ранил го качва в полицейската кола и го закарва в болница „Токуда“. След намесата на лекарите се установява, че момчето е починало.
Полицейският служител със стаж от седем години, на 33 години е с много награди, в това число и от предишни министри.
Другите двама задържани са стари познайници. Те са извършители на много грабежи в района, в който е станала престрелката. Всеки път те са дейставали по един и също начин. Винаги са използвали метална или гумена палка, с която причинявали болка на жертвите. Дори са ги заплашавали вербално с оръжие., каза Николов.
По телата на жертвите има следи от насилие.
Заместник-градският прокурор Христо Кръстев каза, че на място са намерени три гилзи. Иззето е униформеното облекло на полицаите. Тествани са за алкохол и наркотици – отрицателни са.
Възможно е да се говори за случай от неизбежна отбрана до евентуален умисъл. А дали ще има обвинение ще стане ясно от детайлите. Едва ли става дума за действия при пряк умисъл, каза Христо Кръстев.
Днес става ясно за полицая, застрелял момче
На един от видеозаписите се вижда, че полицаят спира и тоава стреля, а не го прави хаотично. Курумът може да е попаднал от рикошет, допускат от прокуратурата.
Полицаят, застрелял крадецът, може да бъде съден за убийство. Това заяви адвокат Димитър Марковски пред БНР.
“Законът за МВР регламентира много точно правомощията, които имат полицейските органи. Употребата на огнестрелно оръжие е допустима в хипотезата и в ситуацията, в която здравето на полицейския служител или на неговите колеги е било застрашено. В такава хипотеза огнестрелно оръжие може да се използва, но в такава степен, че да се причинят минимални увреждания на лицето, което трябва да бъде задържано и което евентуално е нападнало полицай”, обясни адвокатът.