На 4-ти февруари се отбелязва Световният ден за борба с рака.
Световната здравна организация (СЗО) обявява рака като основна причина за смъртността, погубваща годишно живота на милиони хора по света.
СЗО отбелязва, че добрата превенция, ранната диагноза и навременното лечение биха спасили много застрашени животи.
Ракът на гърдата и ракът на матката при жените, както и ракът на белите дробове при мъжете са най-разпространените видове рак. Всяка година две от десет жени и три от десет мъже умират от рак, а на приблизително 3,2 млн. европейци се поставя диагнозата рак.
На 4-ти февруари 2000 година в Париж се провежда първата световна среща за борба с рака, инициирана от здравни специалисти и обществени дейци, загрижени за здравето на хората. Приема се Парижката харта срещу рака и се взема решение за отбелязване на 4-ти февруари, като Световен ден за борба с раковите заболявания – откриване, лечение и превенция. Този ден припомня, че животът е по-силен от болестта. Стига, тя да се открие навреме, лекува и превъзмогне със силен дух и увереност.
Онкологичните заболявания са водещи за леталния характер при болестите на човека, в глобален мащаб. Всяка година над 12 милиона души получават диагноза рак и 7,6 милиона умират от болестта. Здравните власти предупреждават, че ако не бъдат предприети съответни действия, през следващото десетилетие над 84 милиона души ще умрат от рак.
Световната здравна организация разработва и налага глобална стратегия за борба с рака.
В Европейския съюз раковите заболявания са втората по честота причина за смърт след сърдечно-съдовите заболявания.
Заради Ковид-19 кризата, от 2020 година насам се забелязва леко покачване и на късно откритите случаи. Възрастта на онкоболните в България продължава да пада.
СЗО съветва: Ракът може и трябва да бъде предотвратен, при спазване на профилактични мерки:
-Не пушете.
-Намалете консумацита на алкохол.
-Не се излагайте прекомерното на слънце,
-Поддържайте здравословно тегло и физическа активност.
-Редовни профилактични прегледи.