След ваканцията на учениците случаите на коклюш ще се увеличат. Това заяви директорът на 119-о училище и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов.
За голямо съжаление от 10 дни при нас има паралелка,
която е в онлайн режим. Там преди точно 10 дни четири деца имаха положителен тест и бяха болни“, коментира Диян Стаматов.
„Веднага реагирахме,
силно се надявам да не се случи това повсеместно. Не е забравен урока от преди няколко години с COVID-19“, обясни още той.
„При болно дете родителите се свързват веднага с личния лекар,
аз уведомих веднага РЗИ. След това се сигнализират родителите и на другите деца в класа. Среща се много сериозно притеснение от страна на родителите, и то е защото има деца, които вече са ваксинирани, но показват положителен тест за коклюш“, коментира Стаматов.
„При различни колеги в различни училища
има единични случаи на болни от коклюш. Необходим е много ясен протокол как да се реагира, от министрите не се изпращат добри сигнали към родителите. Отмина COVID-19 и всички смятат, че нова пандемия няма как да се появи“, посочи Диян Стаматов.
На този етап препоръките са да няма маски в училище.
Според Диян Стаматов след ваканцията на учениците случаите на коклюш ще се увеличат.
SafeNews припомня, че регистрираните случаи на коклюш в страната са 314, само в София те са 214. В 17 области в България вече има потвърден случай на заболяването. Най-рисковите групи са малките деца и новородените, на които им предстои ваксина. Вече ваксина може да бъде поставяна на бебе на месец и половина, а не след втория месец, както беше досега.
Коклюш, познат и като магарешка кашлица, е остра респираторна инфекция, което протича с характерна конвулсивна кашлица. У нас, заболяването е характерно за деца в различна възраст. Причинява се от бактерията Bordetella pertussis, слабо устойчива във външната среда – при стайна температура загива за около 30 мин.
Причинителите на коклюш се отделят с пръски и капчици секрет от ларинкса, трахеята и бронхите, които при дишане, кашляне и говор попадат във въздуха. Заболяването често се предава на малки деца в домакинството/семейството от по-големи братя/сестри или от други възрастни членове.
За изолиране на причинителя Bordetella pertussis в началото на заболяването от болния се взема назофарингеален секрет (за предпочитане сутрин на гладно). С по-висока чувствителност е изследването по метода PCR.
Инкубационен период е средно 7-10 дни.
В началото на заболяването болният е с прояви на лека до умерено висока температура, хрема и кашлица, която прераства в типична пароксизмална спастична (магарешка) кашлица. Оздравяване настъпва за около 4-6 седмици.
Най-честите усложнения, засягат дихателните пътища и централната нервна система.
Възможно е развитието на пневмония, която в зависимост от своята тежест може да е причина и за летален изход.
При тежки форми на коклюш се наблюдава промяна в съзнанието и гърчове, които са в резултат от нарушено снабдяване с кислород и мозъчни кръвоизливи и могат да доведат до постоянна мозъчна увреда и дори до смърт.
Заболяването е опасно за кърмачета и деца в ранна детска възраст, неимунизирани срещу инфекцията.
Източник: bTV