Директорът на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов коментира теча на радиоактивна вода. Човешка грешка е довела до инцидента в 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Това заяви пред bTV директорът на ядрената централа Валентин Николов. Той посочи, че инцидентът е станал при спирането на 6-и блок за планов ремонт. По думите му има дефект в трети парогенератор, при който са се получили пукнатини в тръбите, от които е изтекла радиоактивна вода.
Николов заяви, че служителят, отговорен за случилото се е отстранен от работа. Той добави, че се прави анализ на ситуацията.
Николов поясни, че са изтегли общо 8 кубика вода, която е събрана. Той подчерта, че инцидентът е станал в хермозоната, от където е невъзможно водата да излезе навън. По думите му всичко е почистено.
„Има изтичане, но е 8 кубика, вече всичко е почистено, няма опасност нито за хората в централата, нито за околната среда. Става дума за допусната човешка грешка. Не е преценен обема на азота, който се пуска, за да се провери в трети парогенератор в кои тръбички има пукнатини и защо изтича вода от втори към първи контур. Може да го характеризираме така – ако сложите в една чаша сламка и започнете да духате ако нивото е по-високо -това се е получило. Това е грешката“, каза Николов.
Директорът на централата увери, че няма облъчени хора и няма никаква опасност.
Той уточни, че обемите не са тези, за които говори атомният физик Георги Касчиев.
През уикенда експертът по ядрена енергетика Георги Касчиев заяви, че водата е изтекла в рамките на херметичния обем на блока по време на ремонт.
Касчиев обясни, че въпросната вода, освен че е радиоактивна, е и с високо съдържание на борна киселина и предизвиква силна корозия върху металните компоненти. Ремонтният персонал трябва да почисти всички места, които този силно агресивен химически разтвор е успял да намокри. Ядреният специалист предположи, че „има доста голяма вероятност да не могат да бъдат почистени всички поражения. Водата е засегнала външната страна на корпуса на проверявания трети парогенератор, засегнала е и тръбопроводи и кабели.
Изтичането се е случило във вторник. Става въпрос за 30 куб. метра. „Това, което предизвиква у мен шокиращо изумление, е как е възможно толкова време дежурният персонал да не засече този теч. Това е шокираща безотговорност, обяви Георги Касчиев.
Николов изтъкна, че това не е първата подобна авария. По думите му за такива леки инциденти не се съобщава, за да не се всява страх в обществото.
Той подчерта, че при спирането на един блок се следят всички процеси. Това е технологичен процес, продължаващ 2-3 дни.
Николов уточни, че подобни инциденти се случват, но те не са от такава степен, че да налагат да се уведоми дори АЯР. Въпреки това от ядрената ни централа са уведомили регулатора.
„Няма изтичане на радиоактивна вода в река Дунав, няма опасност за хората, както и за работещите в АЕЦ „Козлодуй“, подчерта още веднъж Николов.
Николов посочи, че не е имало проблеми при преминаването на централата към работа с американско ядрено гориво, което е на съизмерими цени.
Той изтъкна, че не е било лесно да се намали зависимостта от Русия и да се премине към взаимодействие с други партньори.
По думите му отношенията с Русия са охладнели, но въпреки това до сега не ни е била отказвана помощ. Николов добави, че не сме плащали санкции при спирането на договора за доставки на руско ядрено гориво.
По отношение на строежа на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлоду“ той заяви, че преговорите с „Хюндай“ продължават.
Николов подчерта, че до юни 2025 г. трябва да има инвестиционно решение и строежа да започне.
Директорът на ядрената централа отбеляза, че поради логистични проблеми не можем да изнасяме отработеното ядрено гориво извън страната. Той поясни, че в момента то се съхранява под вода, в близост до АЕЦ ‚Козлодуй“.
Николов каза още, че при спирането на един от блоковете на ядрената централа се забелязва липсата на базови мощности у нас. Той подчерта, че фотоволтаиците работят, но това е недостатъчно. По думите му в определени часове от денонощието ние внасяме ток, защото е по-евтино.
Източник – БГНЕС, dir.bg