Преживяхме две-три години на систематично мачкане. Дали ще се оправим е въпрос на време.“ Това коментира по БНТ президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов по повод Плана за възстановяване и устойчивост и пакостите, сътворени от Кирил Петков и Асен Василев и „Промяната“.
„Бюджет 2025 е направен специално за еврозоната“ посочи Манолов, като каза, че за него това е несъмнено. Димитър Манолов подозира, че „в името на еврото ще се правят всякакви счетоводни магии“ и добави:
„Важно е държавата да може да функционира нормално до края на годината, а дали ще има евро…“
Както Safenews съобщи на 26 февруари, „няма да има второ плащане по Плана за възстановяване и устойчивост“. Тази бомба от брифинг на Министерски съвет пусна вицепремиерът Томислав Дончев.
„България е получила първо плащане, което е за 2,677 млрд. лв. Второто плащане, което е за 653 млн. евро, не е под въпрос, а то ще ни бъде отказано със сигурност, въпреки че България е изпълнила 85% от реформите по второ плащане. Приход по второ плащане няма да има“, съобщи на брифинг в Министерски съвет (МС) Дончев.
За четири години България е изпълнила незначителна част от реформите, подчерта Дончев.
По думите му средствата, които сме използвали по първото плащане от Плана за възстановяване и устойчивост са половината. „Тези средства сме успели да разплатим в страната. С парите, които разполагаме ще успеем да разплатим до септември месец тази година“, каза той.
Дончев обяви, че крайният срок за извършване на плащания по националния план е август месец 2025.
„След тази дата разходите не са допустими. Тоест, ако ние имаме плащания по някой от проектите, които са септември, октомври 2026 година те се покриват от бюджета. Ние сме получили само първо плащане и сме платили само половината от него. Плащанията са малко над 10% за 4 години. Сега за година и половина трябва да разплатим 90%, което очевидно е невъзможно. С колегите ЕК постигнахме съгласие, че колкото е трудно и тежко да стартира анализ кои от проектите по плана да отпаднат. Ако те не отпаднат сега ще останат да бъдат финансирани от държавния бюджет, което ще генерира риск от дефицит през 2026 година“, заяви той.
Критерият по който ще отпадат проекти е дали проектът е започнал, дали има обявена обществен поръчка, дали е стартирало изпълнение и вече има възлагане.
„Ще бъдем безкрайно отговорни. Ще бъдем безкрайно амбициозни и ще се опитаме да проведем всички реформи“, заяви Дончев.
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви, че от няколко седмици работят по анализ на плана за устойчивост. Тя обясни, че се прецезира всеки един проект, ако може нещо ще бъде спасено, ако не – то ще се редуцира.