Die Zeit: Украйна и Русия водят тайни преговори! Краят на войната идва?
Украйна и Русия водят поверителни преговори за обсъждане на възможни отстъпки. Това пише Алис Бота, редактор на политическия отдел на германското издание Die Zeit. Това поражда въпроса дали това не е начолото на края на войната.
Според авторката сред темите на разговорите са взаимно въздържане от атаки срещу енергийната инфраструктура, размяна на пленници, връщане на незаконно изведени украински деца и зърнената сделка.
В материала се припомня, че преговори са проведени в Копенхаген, Киев, Малта, Давос, както и в Джеда в Саудитска Арабия, където са присъствали дори представители на Китай.
Някои от тези преговори са били неуспешни. Черноморското споразумение изтече след малко повече от година. В същото време преговорите, инициирани от Катар за защита на инфраструктурата, влязоха в задънена улица, когато започна операцията на ВСУ в Курска област, пише изданието.
Други дипломатически усилия бяха по-успешни и двете страни се възползваха от тях. Никой не знае за повечето от тези преговори, именно защото непубличната дипломация е най-успешна.
Непубличната дипломация или така наречената „втора пътека“ е предназначена да изпробва границите на възможното. На какво е готова Украйна? Може ли да се отложи въпросът за бъдещето на Кримския полуостров? В какви области Русия ще се съгласи да направи отстъпки? Такива въпроси се обсъждат непублично и не на най-високо ниво, твърди редакторът.
„Представете си какво би се случило в Украйна, ако внезапно се появят слухове, че президентът Зеленски е готов да отстъпи територия, но когато украински и руски официални лица, политически съветници и политолози говорят за това поверително, другата страна знае къде има място за маневриране и къде – не“, пише Алис Бота.
Тя отбелязва, че германските официални лица, които призовават за решение на войната чрез дипломация, а не чрез оръжия, са наясно с протичащите процеси. Но когато говорят за мир, те имат предвид капитулацията на Украйна.
„Въпросът вече не е дали преговорите ще се проведат. Въпросът е кога и как. Едно е решаващо: Владимир Путин трябва да е готов за това“, заключава авторът.
Източник: Фокус