Случват се в неговия мозък, „разливат се“ и в други части на тялото му
И при депресията, и при деменцията има когнитивни смущения и отпада възможността човек да бъде диригент на живота си. Различното между тях е, че депресията се явява почти във всяка възраст, тя е психично заболяване и може да си отиде по някое време.
Деменцията се среща в по-зряла, дори по-напреднала възраст и тя е лоялна, вярна спътница на човека до гроб и не е психична болест.
За депресията се знае, че жените страдат два пъти по-често от мъжете и състоянието се наблюдава във всички възрастови, расови, етнически и социално-икономически групи.Тя се отличава с чувство на тъга, обезкуражаване, загуба на себеусещане и загуба на интерес към всекидневни дейности.
Води до промени както в мислите, чувствата и поведението, така и в цялостното физическо разположение на организма
Забавя се скоростта на реакциите и човек функционира като откъснат. Загубата на апетит или повишеният апетит, спадането на сексуалната активност, трудностите при взимане на позитивни решения и трудностите при концентрация, умората, раздразнението и епизодичната загуба на паметта, необясними болки в различни части на тялото са част от отличителните симптомите на депресията.
Като цяло депресията променя начина, по който хората възприемат себе си и живота си. За съжаление, проблемът, който съпътства този процес, е притежаването на т.нар. „тунелно виждане“, тоест хората в депресия виждат само в черно-бели нюанси.
Те трудно или почти никога не осъзнават и не могат да повярват най-вече, че проблемите, които изживяват, имат своето решение. Дълбоко в себе си вярват, че тежките житейски ситуации няма да се променят и че няма да изпитат отново щастие и душевен комфорт.
В детството депресията е маскирана зад агресията
В юношеските години тя не е рядкост, защото този период се характеризира с узряване и стрес, който идва с него за физическото и психическото тяло, говори се за развитийна депресия.
В зряла възраст депресията понякога е здравословен и естествен спътник в преходите от нещо старо към нещо ново и това не обхваща само тъжни събития.
Деменцията засяга хора в зряла и късна възраст
С напредване на годините човек започва да се оплаква от смутена памет, концентрация и справяне с няколко задачи едновременно.
Наблюдава се дефицит в избирателното внимание и екзекутивните функции, т.е. способността за планиране и контрол на поведението. Забавя се скоростта на реакциите.
Сред деменциите се срещат псевдодеменции, това всъщност е депресията
Това идва да покаже, че е нужно при проява на гореизброените страдания да се потърси специализирана помощ, за да може да се отдиференцира за коя точно диагноза става въпрос, което ще определи впоследствие правилното лечение.
Хората страдащи от чести депресии са в по-висок риск в последствие да развият деменция. Това налага повече профилактика при тази група. Двете диагнози са тясно свързани и информираността за тях е ценен протективен фактор.
Източник: puls