Най-смешното и жалкото в цялата ситуация е, че демонстрираме натовска мощ с три броя съветски самолети МиГ-29!!! Така лаконично изрази своята критика Елена Гунчева-Гривова по повод „анемичното“ отбелязване на празника на българската армия у нас тази година.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
В края на тържествения водосвет над небето на София прелетяха три изтребителя МиГ-29. Те излетяха около 10:05 ч. от летището в Пловдив.
Те преминаха над пл. „Александър Невски“ на около 250 метра с 600 км/ч.
Тази година самолетите излетяха от летището в Пловдив, тъй като авиобаза „Граф Игнатиево“ е в ремонт, за да приеме новите Ф-16.
Изтребителите МиГ-29 могат да развият скорост над 2000 км/ч.
Празникът бе отбелязан с водосвет на бойните знамена и знамената светини пред Паметника на Незнайния войн в столицата. Временният наместник-председател на Светия синод на Българската православна църква Врачанският митрополит Григорий отслужи водосвета.
При изпълнението на националния химн бяха произведени 20 артилерийски салюта, а в края на тържествения ритуал над площад „Александър Невски“ прелетяха и трите самолета МиГ-29.
SafeNews припомня, че тази годиуна бе отменен военния парад за 6 май по повод Деня на храбростта и празника на Българската армия.
Аргументът е свързан със съвпадането на великденските празници с празника на Българската армия. Великден тази година се пада на 5 май.
„Даваме приоритет на общонационалното честване на Великденските празници. На 6 май на паметника на незнайния войн ще проведем само церемония. Не планираме да правим парад с техника и личен състав. Ще оставим хората да отдадат почит първо към нашия Бог, а после военните ни задължения“, каза преди празника новият служебен министър на отбраната Атанас Запрянов, който присъства на първото си заседание на комисията по отбрана в парламента.
Гергьовден започва да се чества още със създаването на Българската армия.
С указ от 9 януари 1880 г. княз Александър Батенберг постановява честването на празника. В началото празникът се отбелязва скромно с панихиди в гарнизоните. От 1931 до 1933 година празникът е честван в София на така наречения „Площад на победите“ в днешния квартал „Лагера“. След това церемонията се провежда на площада пред храм-паметник „Св. Александър Невски“.
Като празник на Българската армия Гергьовден е честван до 1953 г. Оттогава до 1991 г. празник на армията е 23 септември – датата, на която се отбелязва началото на Септемврийското въстание от 1923 г.
След промените от 1989 година за Ден на Българската армията е обявен 23 август – началото на Шипченската епопея. Като воински празник обаче 23 август е честван само през 1991 г. и 1992 г. От януари 1993 г. с правителствен указ 6 май отново е възстановен като Ден на храбростта и празник на Българската армия.