Децата са изложени на рискове от използването на слушалки – загуба на слуха и шум в ушите. В национално проучване, проведено в САЩ, двама от трима родители казаха, че техните деца в начална или средна училищна възраст използват аудио устройства и че все по-често се носят слушалки. Това обаче крие значителни рискове за здравето на децата, предупреждават експертите.
Според проучване на CSMott Children’s Hospital на Мичиганския университет в САЩ
двама от трима родители казват, че детето им на възраст 5-12 години използва лични аудио устройства. Сред родителите, които съобщават, че децата им използват слушалки и тапи, половината казват, че децата им прекарват поне един час на ден, използвайки ги, докато един на всеки шест казва, че типичният ден за детето им включва поне два часа употреба.
Децата са най-склонни да използват тези устройства у дома, в училище и в колата, докато по-малко от 10% от родителите казват, че децата им ги използват в автобуса, навън или в леглото. Половината от родителите споделят, че слушалките помагат на детето им да се забавлява.
Според проучването повече родители на 9-12-годишни, отколкото 5-8-годишни, съобщават, че децата им използват слушалки,
докато ежедневната употреба също е по-вероятно да бъде по-висока в по-голямата възрастова група.
Въпреки това, продължителното или екстремно излагане на високи нива на шум , подчертават експертите, може да доведе до дългосрочни здравословни проблеми , включително загуба на слуха или шум в ушите . Освен това излагането на шум може да повлияе на съня , ученето, езика, нивата на стрес и дори кръвното налягане на децата .
„Рисковете от излагане на шум за малките деца исторически са свързани с единични, силни събития като концерти или фойерверки, но родителите може да подценяват потенциалната вреда от прекомерната употреба на слухови апарати“, казва болничният педиатър Сюзън Уулфорд и съдиректор на анкетата.
Тя обяснява, че „малките деца са по-уязвими към потенциални щети от излагане на шум, тъй като тяхната слухова система все още се развива. Техните слухови канали също са по-малки от тези на възрастните, което засилва възприеманите нива на звук.“
Само половината от анкетираните родители съобщават, че са се опитали да ограничат използването на аудио устройства от децата си . Родителите, чието дете използва слушалки повече от два часа на ден, също е по-малко вероятно да определят времеви или обемни ограничения в сравнение с родителите, които съобщават за по-малко използване на слушалки от детето си.
Г-жа Улфорд отбелязва четири съвета за намаляване на рисковете децата да бъдат изложени на шум чрез слушалки:
Родителите да следят и регулират силата на звука и времето за използване на устройствата от детето, следвайки правилото 60/60, което означава, че децата са ограничени до не повече от 60 минути използване на звукови устройства на ден при обем, който не надвишава 60 % от максималния интензитет.
Родителите трябва да купуват слушалки с шумопотискане или ограничаване на звука за деца
Родителите трябва да помагат на децата да си почиват от личните устройства за слушане
Родителите трябва да бъдат нащрек за ранни признаци на загуба на слуха поради използването на аудио устройства и да се обърнат към педиатър, отоларинголог или аудиолог.
Източник: ERT , RES-MPE /Превод: SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в категория Свят