Министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова разпореди на екипите на Агенцията за социално подпомагане (АСП) да бъдат в пълна готовност за оказване на подкрепа на хора, които са пострадали от наводнения в областите Велико Търново, Габрово и Ловеч. Служителите от дирекциите „Социално подпомагане“ са в готовност да съдействат на всяко засегнато домакинство, съобщиха от социалното министерство.
По закон
По закон хората, които имат щети по имущество си, имат право на помощ до трикратния размер на линията на бедност – 1171 евро. Ако пострадалото жилище е единствено за семейството, те могат да получат още 1550 евро.
Кметовете на засегнатите от проливните дъждове населени места могат да подават заявки в бюрата по труда за наемане на безработни, които да се включат в аварийни екипи за отстраняване на щетите от наводненията.
Помагат и военните
Междувременно Министерството на отбраната съобщи, че военнослужещи от състава на Националния военен университет „Васил Левски“ – Велико Търново (НВУ) са се включили с две високопроходими машини в действията в помощ на населението във Велико Търново. Те са оказали помощ при евакуацията на хора, живеещи в ниските части на града до река Янтра.
След временно подобряване на обстановката и спадане на нивото на реката екипите са били изтеглени. Те обаче остават в готовност за последващи действия.
Представител от Националния военен университет участва и в работата на кризисния щаб, който координира действията в община Велико Търново. Екипът на НВУ остава в готовност да се включи с допълнителни действия на терен.
Българската армия ще продължи да осигурява сили и средства за подпомагане на дейностите по преодоляване на последиците от наводненията и ще остане в готовност за оказване на съдействие в най-засегнатите райони при необходимост.





