Вместо да увеличи драстично мизерните заплати на медицинските сестри и акушерките, държавата не само не смята да го направи, но и прилага циничен трик, за да ги задържи на заплати, които се доближават до тези на хигенистите и дори са под тях.
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години.
Това обяви Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).
Тя уточни, че сега обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива, което отваря вратите на специалистите за търсене на работа в чужбина, където трудът им е оценяван много по-високо, обясни Василева.
Според нея точно това е причината, а не доводът, че с предложението се търси решение на проблема с липсата на кадри и привличане на студенти.
Тя разказа, че голяма част от учащите започват работа в лечебни заведения още в първи курс, назначавани на позиции като болногледачи и здравни асистенти. В последната година от следването си полагат задължителен стаж, за който не получават възнаграждение. Сестрите и акушерките работят пълноценно без заплати, работейки учат, подчерта Василева.
Експертът изказа убеждението си, че три години не са достатъчни за добра подготовка и изказа притесненията си за качеството на здравните грижи при намаляване на продължителността.
Тенденцията за застаряване на професията на медицинска сестра остава.
1/3 от работещите в момента са в пенсионна възраст, а друга 1/3 се очаква да влезе в тази възраст през следващите 5 години, каза още председателят на БАПЗГ.
SafeNews припомня, че преди дни на съвместно заседание министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и Управителният съвет на Съвета на ректорите обсъдиха приоритетните за висшето образование политики.
Към важните промени във висшето образование, които не търпят отлагане, членовете на Управителния съвет на Съвета на ректорите са посочили промяната в продължителността на обучението за придобиване на образователно-квалификационната степен “бакалавър” за специалността “Медицинска сестра” и специалността “Акушерка” от четири учебни на три учебни години.
Източник: БНР – Радио Варна