ДАНС ще разследва причините за спирането на Симеоновския лифт. Това стана след като премиерът Димитър възложи на Държавна агенция „Национална сигурност“ проверка на фактите и обстоятелствата, довели до преустановяване на функционирането и на последното лифтово съоръжение в Национален парк „Витоша“, съобщиха от правителствената пресслужба.
С оглед на функциите, регламентирани в чл. 2 от Закона за ДАНС, министър-председателят Димитър Главчев възлага на Агенцията да извърши проверка и да го уведомява периодично за резултатите от нея.
Със спирането на последния функциониращ кабинков лифт възникват въпроси по отношение на екологичната и транспортната сигурност на региона, както и във връзка с качеството на живота и здравето на гражданите, изтъква премиерът.
В писмото си до ДАНС министър-председателят акцентира върху широкото обществено недоволство по казуса.
Както SafeNews писа, eдна от емблематичните забележителности на София и планината Витоша отива в историята.
Това е последният работещ лифт от София до високите части на Витоша. Съоръжението е спряно от миналата година и никога няма да бъде пуснато отново. Готви се проект за подмяната му.
За окончателното спиране на Симеоновския лифт обяви базираната в Италия фирма „ТехноАлпин“, собственик на дружеството „Витоша ски“, което притежава съоръженията на Витоша.
Според „ТехноАлпин“ причината е липсата на части за поддръжката на кабинковия лифт, който качваше туристите от софийския кв. „Сименово“ до Алеко.
При неочакваното спиране на лифта в началото на зимния сезон в края на миналата година, новоизбраният тогава столичен кмет Васил Терзиев нареди проверка на обстоятелствата, довели до това.
Симеоновският лифт е пуснат в експлоатация през 1982 г. Към онзи момент той е най-дългият лифт в света от тази категория и експериментално съоръжение за производителя, казват от „ТехноАлпин“.
От дружеството допълват, че до приватизирането на съоръженията от „Витоша ски“ през 2007 г., кабинката не е поддържана добре. Липсвала сервизна история и не били купувани оригинални резервни части. Това довело и до бързата амортизация на лифта.
Казват, че „Витоша ски“ инвестирали няколко милиона в резервни части, за да може „съоръжението да работи максимално дълго“.
Източник – БГНЕС