ДАНС и Европрокуратурата тарашат хотели на бившата изгора на Бойко. Два хотела, собственост на Цветелина Бориславова в Пампорово и Банско бяха изтарашени до основи от Европейската прокуратура. Акцията е по искане на Европейската прокуратура като част от разследване на измама със субсидия, свързана а с пандемията от COVID-19. Това съобщават от офиса на институцията в Люксембург.
През 2020 и 2021 година, фирма е получила 220 хиляди евро от европейския социален фонд по три оперативни програми, припомня SafeNews.
Според представителите на Лаура Кьовеши, субсидиите са били предназначени за компенсиране на възнагражденията на персонала, когато туризмът е бил спрян по време на пандемията.
Предполага се, че подчинените на Цветелина са поискали от някои от служителите да върнат част от получените заплати. Докато от тяхно име са били подправени документи, които да докажат, че служителите наистина са получили финансовата компенсация.
За подозренията е съобщила Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС). А претърсванията са извършени от Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП).
В рамките на последната седмица европрокуратурата съобщи, че е внесла и две обвинения за измами с евросредства в българския земеделски сектор.
Градска легенда разказва, че Борисов среща дамата на сърцето си в автосервиз.
Той е женен, тя е омъжена, но между тях пламват чувства. Развеждат се и от 1992 г. заживяват на семейни начала.
Годините след 1989 г. принадлежат на политическите шмекерии, яростни политически емоции и на първото силово завземане и разпределение на бизнес. Появява се феноменът „борец“, еволюирал до „застраховател“, а после обикновен „охранител“.
След като Бориславова се прикрепя към Бойко, той я прави съдружник в редица фирми с мутренска репутация. Така дамата с няколко висши образования се оказва съсобственик и управител на „Интер прайм тобако“ заедно с един вождовете на СИК – Румен Николов – Пашата. Фирмата е един от големите играчи в дистрибуцията на цигари в началото на 90-те.
Бориславова става и съдружник на Бойко Борисов във фирмите „ИПОН“, „ИПОН – 2“, съсобственик и управител на „Сириус – 2“, на разни представители на офшорки. Годините са бурни, а мутренската борба е безмилостна. Много от водещите играчи плащат с живота си.
Сред тях за малко да се окаже и самата Бориславова. През 1997 г. джипът ѝ е взривен, а Цветелина оцелява по чудо. Возилото избухва, докато го отключвала с дистанционното. Цветелина претърпява поредица от операции на главата.
За раздялата им разказва самият Борисов
„Тя е класа, но аз бях инициаторът да прекратим връзката си. Щом искаш да правиш бизнес и да се развиваш, нямаме шанс. С мен може да живее само някоя, която да седи в кухнята и да не излиза. И такава няма, защото не харесвам такива жени.”
Европрокуратурата води разследвания за корупция в България за близо 900 млн. евро, припомня SafeNews.
Тя представи доклада за дейността си през миналата година, в който се посочва, че в България се водят 203 разследвания по съмнения за измами с 884,9 млн. евро от европейския бюджет.
През 2023 г. са били разкрити 107 нови разследвания за 405,2 млн. евро. В тази бройка пет проверки са за измами с ДДС на обща стойност 28,2 млн. евро, показват данните. За миналата година не е била издадена нито една заповед за запор на имущество у нас, се допълва в доклада. За същото време 16 проверки са завършили без последици, а материалите по 14 случая са били предадени на българския съд.
От общо 225 сигнала със съмнения за злоупотреби, 163 са били подадени от властите в нашата страна, 13 са били от институции на ЕС, 47 са били от граждани.
По проверките на Европейската прокуратура миналата година у нас са били образувани четири дела, но няма нито едно окончателно съдебно решение и нито един осъден.
Данните показват също, че половината от проверките са свързани със случаи, които не касаят обществени поръчки, близо една трета са по съмнения за разходи с обществени средства, около три на сто са за укриване на ДДС, шест на сто са свързани със съмнения за корупция.
За последните две години, ЕП е получила сигнали и работи по общо над 120 случая, свързани с предполагаеми злоупотреби с европейски средства в България, свързани най-вече с обществени поръчки, стопански субсидии, измами в сферата на строителството, както такива с фондовете за възстановяване от пандемията от коронавирус.
Източник: informiran.net, iNews, Мироглед