Дълбоководни учени заснеха нещо огромно да плува по морското дъно в Чили. На редките кадри се вижда как животното носи нещо – нещо, което не пуска месеци наред…
Дълбоководните учени били изумени от рядката гледка на майка калмар, която пренася яйцата си през океана, излагайки се на риск, за да защити потомството си.
Подводният робот на Института „Шмид Оушън“ заснел необикновеното видео, докато изследвал морското дъно край бреговете на Чили.
Повечето калмари снасят яйцата си на морското дъно и не полагат никакви родителски грижи. Калмарът с черни очи (Gonatus onyx) е един от малкото видове, които отглеждат яйцата си.
Grabbed more footage of the gonatus onyx from earlier. Look at how puffy those tentacles are @jeffday! @SchmidtOcean dive 739 #ChileMargin2024 pic.twitter.com/VDmTpABmxl
— The Unknown Explorer (@TUExplorer1) October 25, 2024
„Женската Gonatus onyx носи голямата си яйчна маса в продължение на месеци, като я държи закачена на кукичките на ръцете на калмара“, казва Schmidt Ocean Institute в LinkedIn. „Това е опасно време… мътещите калмари не могат да се движат много бързо и могат да бъдат лесна плячка за дълбоко гмуркащи се морски бозайници.“
В клъстера има до 3 000 яйца. Времето за инкубация може да бъде от шест до девет месеца, като през цялото време бъдещата майка изпомпва вода над яйцата си, за да се увери, че те имат добър приток на кислород.
Това движение също така помага на по-зрелите малки да се освободят от яйцата си, когато са готови да отплуват самостоятелно.След снасянето на яйцата тя ще остане без храна и докато те се излюпят, ще е близо до смъртта.
Източник – Discover Wildlife/Превод:SafeNews