Датата е 8-ми март, непредсказуемият „женски месец“, годината 2020-огледалните цифри „предвещаващи“ нещо добро, според вярващите в астрономията. И датата и годината определено показаха едно …непредсказуемото „добро“ в България дойде! И то със страшна сила и страх…
В края на 2019 година в китайския град Ухан храта започнаха масово да се заразяват, разболяват и умират от нов и неизвестен до онзи момент вирус SARS-CoV-2 или иначе казано „КОВИД“.
Коронавируса, който преобърна света.
В новинарските емисии ежедневно се отброяваше статистиката на брой заболели в Китай, които мнозина пренебрегваха, защото максимата“ Къде е Китай, къде сме ние“ важеше с пълна сила или иначе казано всеки си гледаше в „паничката“ сам.
Но ето, че на 8-ми март 2020 година „Негово величество“ КОВИД дойде и в България.
Колкото и да беше приеман несериозно и с насмешка, той остави трайна следа в живота на българите.

Без да влизаме в подробности и да се връщаме назад в миналото, няма как за съжаление да не си спомним, че много от нас изгубиха близки хора.
Няма как обаче, да не споменем, че има и нещо за което трябва да сме благодарни на КОВИД…
Той ни припомни и научи какво е да сме добри, съпричастни, и най-важното да ЦЕНИМ близките хора до нас.
Пет години, след като пандемията ни затвори и „отвори“ очите ни, може да си спомним с малко добро за лошия КОВИД.
Останахме сами с близките си, чувахме мечтите им, проблемитe, желанията, мъката, притесненията. Неща, които в забързаното ежедневие всеки един от нас изпуска.
Най-вероятно не е била нужна маска за да искате да видите усмивката и красотата на човека до вас, но, КОВИД успя да го направи.
Блазе им и на тези, които избягаха. От шума, скандалите на съседите и мръсния въздух и бяха затворени някъде далеч от дома, но близо до природата.
Сега не можем да се доредим да стигнем в планината, защото всички разбрахме какво е свободата.
Колкото и лоша да е била пандемията за мнозина, SafeNews ще Ви успокои, че назад в годините е имало и по-зле от нас.
Най-лошите пандемии в човешката история и „Смъртоносни такси“
Пандемия от ХИВ/СПИН през 2005-2012 година. Тя е установена за първи път в Демократична република Конго през 1976 г., отне над 36 милиона живота от 1981 г.
Грипна пандемия през 1918 година със смъртност 20-50 милиона мъртви. Известна като най-смъртоносната грипна пандемия, тя е насочена предимно към млади, здрави възрастни, което води до десетки милиони смъртни случаи по света.
Грипната пандемия от 1968 г., известна като „Хонконгски грип“, е причинена от щама H3N2 грип A. Той се разпространи бързо по целия свят, което води до над милион смъртни случаи, въпреки че има сравнително ниска смъртност в сравнение с други пандемии.
Азиатски грип през 1956-1958 година с близа 2 милиона мъртви. В продължение на две години той се разпространи на множество континенти, убивайки приблизително 2 милиона души, включително близо 70 000 в Съединените щати.
Пандемия от холера през 1910-1911 година. Произхождаща от Индия, тази холера убива над 800 000 души.
Грипна пандемия през 1889-1890 година с близо 1 милион починали. Наречена „руски грип“, тази пандемия се разпространява бързо поради нарастването на градското население в края на 19 век.
Една от най-опустошителните пандемии в историята, Черната смърт заличава до 200 милиона души в Европа, Азия и Африка, разпространени от бълхи върху плъхове.
Антонинска чума 165 пр.н.е.с 5 милиона загинали. Антонинската чума, вероятно едра шарка или морбили, се разпространява в Римската империя, убивайки около 5 милиона души и значително отслабва римската армия. Точната му причина остава неизвестна.
Да, винаги има нещо по-лошо, което очакваме да ни се случи.
Не трябва да забравяме, че „нещата, които ни убиват ни правят по силни“. Важно е да има хора до нас, с които ЗАЕДНО да преминем през лошото.
Ето защо, SafeNews си позволява да ви даде съвет „търсете във всяко зло и добро“!
Автор: Петя Стефанова/SafeNews