В дигиталния свят, в който живеем, все повече хора, в това число и деца, имат проблеми със зрението. Най-често срещаните проблеми при младите са късогледството, далекогледството и астигматизъмът, а при по-възрастните – катаракт, глаукома, макулна дегенерация.
Как да предпазим очите си? На този въпрос SafeNews отговаря благодарение на д-р Даниела Венелинова, главен офталмолог на МБАЛ „Доверие“.
„Доста се влошиха неща по отношение на зрението и на млади, и на старите пациенти. Техническият прогрес се отразява много зле върху очите на цялото население“, казва д-р Даниела Венелинова.
Тя отбелязва, че младите хора са минимум 8 часа пред някакъв вид дисплей: „Това е нещо като епидемия. Даже по-страшно – можем да кажем, че е пандемия.“
„Много е важна почивката, когато се работи с монитор. На всеки 20 минути трябва да затваряме очите поен по 20 секунди, за да може окото да си почине. А на всеки 40 минути трябва да станат от монитора и да отидат до прозореца, за да гледат надалеч за 3-4 минути“, съветва експертът. „Много е важно честото мигане, а ако не можем да мигаме често – да си капваме изкуствени сълзи.“
„Много лошо е, че освен младите хора, и децата имат абсолютно същите оплаквания, като по-големите им каки и батковци. Това е много страшно в днешно време. Когато преглеждам деца между 5 и 7 години, виждам такива промени в очите им, все едно са 7-8 часа пред компютъра, което е недопустимо. Апелирам към майките и бащите да не разрешават на малките деца да стоят пред мониторите“, обяснява на д-р Венелинова.
Първите признаци при проблем с очите са честите главоболия – 1-3 пъти в седмицата, както и умора и тежест в очите.
„Много пъти честото мигане е признак, че имаме проблем със зрението. Така наречените „ечемици“, когато започнат да се появяват по-често, също трябва да се мисли за проблем от страна на зрението“, обяснява тя.
„Хубаво е пациентите след 40-годишна възраст да минават през очен кабинет“, апелира д-р Венелинова.
Според нея е недопустимо хората да си купуват очила от супермаркетите, тъй като с един грешен диоптър може да замаскира много заболявания. „Знам, че те са в пъти по-евтини, но много рядко се случва двете очи на пациентите да са еднакви. Почти 90% от случаите има разлика между диоптрите“, обяснява офталмологът.
Проблем с очите може да възникне и в резултат на някой заболявания, като диабет, артериална хипертония, заболявания на щитовидната жлеза, и при някои ракови заболявания на кръвта, травми и заболявания на мозъка.
„Очите могат да ни дадат сигнал за много промени доста преди те да са се проявили“, допълва д-р Венелинова.
Тя съветва, че всяко едно намаление на зрението трябва да накара пациента да посети лекар.
„Първите прегледи, които се предписват, са на 6 месеца и 12 месеца при децата. След това на 3-годинки, на 5 години, на 7 години, защото много от заболяванията в детска възраст могат да се предотвратят с профилактични прегледи. След 7-годишна възраст е хубаво на 2-3 години да се правят профилактични прегледи. При възрастните пациенти е хубаво да се знае какви заболявания има от страна на очите и след 40-годишна възраст, ако във фамилията има глаукома, трябва да се ходи всяка година на профилактичен преглед, също и ако страдаме от диабет“, обяснява д-р Венелинова.