Кадровата криза в българското здравеопазване се задълбочава, а системата на Спешната помощ става все по-непривлекателна за младите лекари. За това предупреди председателят на Български лекарски съюз д-р Николай Брънзалов в ефира на БНТ.
Поредната ситуация, в която всички искат европейско здравеопазване, но някак очакват то да работи с изтощени лекари, недостиг на линейки и бюджети, сглобени с тиксо и надежда.
По думите на д-р Брънзалов липсата на медицински кадри вече е сериозен проблем
Най-тежко остава положението в Спешната помощ, там младите специалисти все по-рядко избират да работят, каза д-р Брънзалов. Според него причините не са само в натоварването, а и в хроничния недостиг на финансиране, техника и достатъчно екипи.
„Трябва да решим дали искаме европейско здравеопазване или ще продължим да кърпим системата по стария начин. Нужно е дългосрочно виждане и политика без значение от политическите различия“, заяви председателят на БЛС.
Той подчерта, че в момента системата оцелява основно благодарение на всеотдайността на лекарите и медицинските специалисти, които продължават да работят въпреки тежките условия. Според него обаче това не може да продължава безкрайно и ако не бъдат взети спешни мерки, след години България може да се изправи пред още по-сериозен недостиг на лекари.
Д-р Брънзалов коментира и обществените нагласи към медиците. „Много по-лесно е да се говори, че лекарите крадат, но това не е вярно“, каза той и допълни, че хората често не оценяват достатъчно доброто, което все още съществува в здравната система.
По думите му НЗОК не се „източва“, но средствата в системата не достигат
Той подчерта, че всички клинични пътеки са недофинансирани, а болниците изпитват сериозни затруднения заради постоянно растящите разходи за лекарства, консумативи и услуги.
Председателят на БЛС разкри още, че организацията е провела само една среща с новия здравен министър Катя Ивкова, след което диалогът е прекъснал.
Източник: БНТ





