Бихме могли да очакваме ръст на заболелите от коклюш след серията почивни дни. Сезонността на коклюш е по-скоро през лятото. Може да очакваме увеличаване на случаите тепърва. Това се дължи на контактите между хората, заболяването е силно заразно. Това заяви епидемиологът д-р Христиана Бацелова.
По-ранната ваксинация на кърмачетата, ще осигури защита.
Поради тази причина най-уязвимата група – кърмачетата, ще бъде по-рано защитена от коклюш. В Западна Европа боледуват предимно неваксинирани, много е вероятно и в България да се увеличават случаите тепърва. Тъй като при много хора отдавна е минала реваксиналната доза. Ако минат 10 г.след реваксинация, имунитетът отслабва“, коментира епидемиологът.
Д-р Бацелова препоръча още, когато в едно семейства се очаква новородено, препоръката е да се ваксинира бременната и всички възрастни, които ще контактуват с новороденото.
„Всяка бременна да се ваксинира при всяка нейна бременност в последния триместър. Реално е да има 14 дни преди раждането, за да може реалната протекция да мине към плода.“
Лаймската болест е трудна за диагностициране.
Ковид и Лаймската болест имат идентични симптоми. Винаги, когато хората ще навлизат в тревни площи, хората да се мажат с репелент. Ако нямат достъп до медицинска помощ, хората и сами могат да извадят кърлежа. Може да се закупи инструмент от зоомагазин, с който да се извади кърлеж“, препоръча лекарят.
SafeNews припомня, че се очаква да заработят имунизационни центрове за безплатно поставяне на ваксини срещу коклюш за бременни в третия триместър. Здравните власти събраха директорите на РЗИ-тата от цялата страна преди празниците, за да създадат организация в областните центрове. Имунизации ще се правят след 27-ата гестационна седмица, дори и бременните да не са здравноосигурени.
Източник: Нова телевизия