Цяла Европа беше под тревога днес заради невиждан срив на системата за електронните рецепти.
Електронните системи за обработка на рецепти в аптеките претърпяха сериозен срив във вторник, което доведе до блокиране достъпа на пациентите до животоподдържащи и противовирусни лекарства. Техническите затруднения се случват в критичен за здравната система момент заради големия брой случаи на грип и респираторни инфекции.
Магистър-фармацевтът и член на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите Димитър Малчев обясни пред Нова телевизия, че при така създалата се ситуация медикаментите не могат да се отпускат.
„Това създава сериозен стрес и загуба на доверие в системата“, посочи той.
„Все още нямаме информация дали ще получим парите, защото самите ние нямаме толкова бърза обратна връзка от Националната здравна информационна система и Националната здравноосигурителна каса“, обясни магистър-фармацевтът Милена Каменова.
Според нея парадоксът е, че липсата на верификация и възможност за отпускане на лекарства в някои аптеки, без да светне никаква контрола, означава, че медикаментите няма да бъдат заплатени. „Касата обезпечава заплащането на база верифицирани продукти“, подчерта тя.
От Българската организация за верификация на лекарствата заявиха, че се работи по отстраняването на проблема, който засегна всички европейски държави. „Получихме известие от тях, че проблемът е разрешен. Въпросът е, че такива сривове създават изключителни трудности“, допълни Малчев.
Интерактивна аптечна карта
Междувременно министърът на електронното управление Валентин Мундров предложи да се изготви дигитална визуализация на интерактивна аптечна карта, която да улеснява хората да намират информация и данни за аптеките в близост до тях, списък на денонощните аптеки, както и дейностите, които се извършват там. Това съобщиха от пресцентъра на МЕУ.
Мундров проведе среща по темата са председателя на УС на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Министърът е на мнение, че така система може да бъде интегрирана и в приложението „Е-здраве“.
Двамата се обединиха около идеята, че с цел повишаване на сигурността и неразкриване на личните данни на гражданите при закупуване на лекарства, от аптеките трябва да се разшири използването на QR код от приложението „Е-здраве“, който да се сканира от фармацевта при проверка на рецептата в системата.
Министърът на електронното управление и шефът на БФС дискутираха възможността „Е-здраве“да се сдвоява в аптеките с цел популяризиране на приложението.
Маринов посочи, че фармацевтите искат ускоряване на процеса по отпадане изцяло на хартията и използване на електронна рецепта за всичко, което е по лекарско предписание. По този начин лесно могат да се проследят издадените рецепти, както и да се намалят грешките при издаване на лекарства, смята той.
Източник: Нова телевизия, Министерство на електронното управление