Госпожи и господа управляващи от всички коалиции, сглобки, управления и т.н., заповядайте в копторите, наречени държавни психиатрични болници. Вие забихте последния пирон в ковчега на българската психиатрия! Така изригна чутовно доктор Цветеслава Гълъбова, директор на психиатрична болница „Свети Иван Рилски“ след новината, че увеличението на заплатите в държавните психиатрични болници е с едва 5 процента.
SafeNews публикува целия ѝ коментар без редакторска намеса:
В официален отговор на МЗ до БНР е посочено, че увеличението на заплатите в държавните психиатрични болници, дръжте се да не паднете, е с фамозните ПЕТ процента. Да, точно толкова – ПЕТ процента.
Значи за случайниците в народното събрание автоматично има увеличение с ОСЕМСТОТИН ЛЕВА, защото така е записано в правилника на НС, направен от НС и стриктно прилаган от НС, а за нас, които сме останали в професията от любов към нея и пациентите, са предвидени ОСКЪРБИТЕЛНИТЕ, УНИЗИТЕЛНИ И КРАЙНО МИЗЕРНИ ПЕТ ПРОЦЕНТА.
Госпожи и господа управляващи, НИЕ ВИ ГИ ПОДАРЯВАМЕ ТЕЗИ ПЕТ ПРОЦЕНТА. Идете да пиете по едно кафе с тях, черпим ви от сърце.
Как не ви е срам?
Госпожи и господа управляващи от всички коалиции, сглобки, управления и т.н., заповядайте в копторите, наречени държавни психиатрични болници, ние ще ви нагостим богато с тези пет процента.
Не сме учили, доста повече от повечето от вас, не сме ругани, проверявани, мониторирани и овиквани от всеки за всичко, не търпим да сме виновни за всичко и всички в тази държава, за да ни се подигравате с мизерните пет процента
ХАЛАЛ да са ви! Вземете си ги, за да си ги раздадете като ДМС или представителни разходи! Вие забихте последния пирон в ковчега на българската психиатрия!
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Преди няколко дни Цветеслава ГЪлъбова обяви, че медицинският персонал в държавните психиатрии излиза на протест.
БЛС подкрепи исканията на работещите в психиатриите, за достойни възнаграждения и по-добри условия на работа. протестиращите смятат, че оцебнката за труда им е оскърбителна и показва неглижиране на ключовата роля, която те имат. Заплащането им не отговаря по никакъв начин на огромното натоварване, на което са подложени и на отговорностите, които носят. Независимо от факта, че кадровата криза е всеобщ проблем за почти всички медицински специалности, психиатрията е една от най-засегнатите области.
България е на последно място в ЕС по брой психиатри на 100 000 души населениe – едва 8, или над 3 пъти по-малко от Германия – страната в ЕС с най-голям брой психиатри. Цялата психиатрична грижа у нас се крепи на 572 работещи колеги, а близо 300 от тях са над 61-годишна възраст. Младите кадри в специалността, тези до 40 години, пък са едва 37. И на този фон психичните заболявания бележат видим ръст през последните години.