ЦИК умува как да организира изборите. Такава комбинация от вотове „2 в 1“ досега не сме имали. По думите на Камелия Нейкова трябва внимателно да се подходи към ситуацията.
„Избори „2 в 1″ и и избори на различни дати си има своите предимства и недостатъци. Ако изборите са на една и съща дата ще се спестят разходи – логистика и транспорт, свързани с машинното гласуване, разходи за възнаграждения на избирателните комисии. Трябва внимателно да се подходи в организацията на изборния процес. Има различни изборателни права както за избирателите, така и за кандидатите. В изборите за Европейски парламент има изискване за уседналост, в тези за Народно събрание няма. При двата вида избори избирателни секции се разкриват на различни места. Такава комбинация не сме имали досега. Има изискване в Изборния кодекс за бюлетините“, заяви председателя на ЦИК.
Все още се очаква указът за насрочване на изборите
Нейкова обаче отбелязва, че според Изборния кодекс дейностите, свързани с машинното гласуване налагат процедура с по-дълги технологични срокове.
„И колкото и да бъдат скъсени сроковете, се налага едни 20 дни да сме в процедура на обществена поръчка, което в рамките на 60 дни е доста дълъг период. Не е поради някаква прищявка на ЦИК, а сроковете са по закона за обществените поръчки, където има процес на договаряне“, обясни тя.
А ето какво трябва да се случи: Определен изпълнител прави електронните бюлетини. След това ги зарежда на няколко машини за гласуване. ЦИК ги проверява и чак тогава те се предоставят.
„Ще трябва вероятно да преработваме настоящите задания, ние бяхме готови, ще трябва в много кратък срок да преработим всичко това“, обобщи тя.
Подозирайки какво може да се случи, още от началото на годината ЦИК е започнала подготовката за изборите. А и датата за евровота се знае отдавна
Камелия Нейкова обърна внимание, че избирателните списъци ще бъдат два. Тя отбеляза, че „СИК трябва да внимават“.
„Да не ходят после по досъдебни производства и да носят наказателна отговорност, ако допуснат избиратели, които фигурират в забранителния списък“, допълни тя.
Нейкова съобщи, че все още няма фирма, която да е кандидатствала за изпълнител. При последните избори само „Сиела Норма“ е предлагала оферта.
„Искам да поясня – фирма, отговорна за машините няма, те са държавна собственост, съхраняват се в склад. Да, обичайно е изпълнител „Сиела Норма“, тъй като само тя подава оферта. Няма как ЦИК да не обяви обществена поръчка, особено в подобна ситуация на неизвестност“, коментира Нейкова.
„Вероятно ще може да се гласува с една машина“, допусна Камелия Нейкова.
„Малко са тези, които дават някакъв дефект. По отношение на флаш паметта не съм специалист, не мога да кажа какъв е техният живот, но в момента ЦИК е предприела действия за проверка на тяхната годност“, обясни тя.
Оказва се, че гаранционният срок на машините изтича след изборите. Той е тригодишен. Това обаче не означава, че машините спират да работят.
Преди месец от ЦИК са изпратили запитване до фирмата „Смарт Матик“ как да бъдат осигурени нови флаш памети, но още нямат отговор. През 2021 г. новите памети, които били доставени, се оказало, че само чрез тази фирма могат да бъдат доставени, допълни Нейкова.
Източник: Dir