България е сред страните в Европейския съюз с най-силен ръст на цените на дизела през април, показват данни на „Евростат“. Само за месец горивото у нас е поскъпнало с близо 20%, като по-голямо увеличение е отчетено единствено в Словения. Значителен ръст има и при бензина, където страната ни също е сред водещите по поскъпване в ЕС.
Цената на дизеловото гориво у нас е нараснала само за месец с 19,5%. По този показател ни изпреварва единствено Словения, където увеличението е 23,5%. След България се нарежда Кипър с ръст от 18%. Средното поскъпване в ЕС е 7,9%.
Най-слабо увеличение на цените на дизела е отчетено в Полша (+1,9%) и Румъния (+2,3%).
При бензина тенденцията е по-умерена, като в някои държави се наблюдава дори леко поевтиняване. В 23 държави от ЕС обаче е отчетен ръст, включително и в България. Най-голямо поскъпване при бензина отново има в Словения (+12,9%), следвана от Словакия (+11,1%), а България се нарежда на трето място с ръст от 9,1%.
Само в три държави е отчетено понижение на цените. Най-силен спад има в Полша (–6,1%), следвана от Испания (–4,6%) и Румъния (–1,2%). Средното увеличение на бензина в ЕС през април е 2,4%.
Април е поредният месец на поскъпване на горивата, което според анализатори е свързано с напрежението около Иран и блокирането на Ормузкия проток. През март също е отчетен значителен ръст – дизелът средно с 19,1%, а бензинът с 10,6% спрямо февруари.
У нас средните цени на горивата се изчисляват от Националната агенция за приходите. Последните данни показват цена на бензина от 1,70 евро за литър, което е с 6 цента по-малко спрямо началото на месеца. В същото време бензинът А95 продължава да поскъпва и вече достига 1,53 евро за литър при 1,48 евро в началото на май.
Заради повишените цени на горивата хората с най-ниски доходи могат да получат месечни компенсации в размер на 20 евро. Програмата е в сила до края на юни, след което се очакват нови мерки за подпомагане.
Източник: Телеграф




