Цените на петрола падат. Това сочат данните в днешната азиатска търговия. Вчера те стигнаха 10-месечни максимуми.
Пазарите очакват решението за лихвените проценти на Управлението за федерален резерв на САЩ. Очакват се и сигнали кога ставките ще бъдат на своята връхна точка и какво влияние ще окаже това върху търсенето на енергия.
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, изгубиха 80 цента. Това е с 0,8 на сто до 93,54 долара за барел. Вчера Брент се търгуваше за 95,96 долара за барел. Това бе най-високата му цена от ноември 2022 г.
Американският лек суров петрол падна до 90,45 долара за барел, след като поскъпна до 10-месечен максимум от 93,74 долара за барел вчера.
„Повишенията на петролните цени си вземат малка почивка. Всеки търговец очаква ключово решение на УФР, което може да наклони везните – дали икономиката на САЩ ще има меко или твърдо приземяване“. Това каза каза Едуард Моя, старши пазарен анализатор в „Оанда корпорейшън“.
Моя добави, че петролният пазар все още е „много затегнат“ и ще остане такъв в краткосрочен план.
Родните цени са около три лева
Пазарът на горивата е доста динамичен, като за разлика от първите 6-7 месеца от настоящата година – последните два месеца цената е в посока. Това каза преди дни председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев
Според него близо 3 лева за литър бензин е сравнително добра цена спрямо това, което може би ни чака до края на годината.
Предлагането на готови горива на международните пазари- особено в нашия регион, не е особено сериозно.
„Търсенето е по-високо от предлагането, което води до поскъпването. И трябва донякъде с гордост да кажа, че българският пазар предложи наистина в туристическия сезон и в силния за земеделците период най-доброто”, каза той по Нова ТВ.
В началото на септември борсовата цена на руското лятно дизелово гориво за първи път премина границата от 70 000 рубли за тон (713,56 щ. долара)