Със или без син талон, цените на горивата вървят нагоре. Само за последната седмица има чувствителна промяна на тарифите по колонките на бензиностанциите. Тенденцията е за ръст на почти всички видове горива на пазара.
Според данните на специализирания сайт, който следи цените в цялата страна, най-много е поскъпнал пропан бутанът – с около 25 стотинки на литър за последния месец. В момента той се търгува за 1,12 лв./л. Актуалната цена на бензин А95, е средно 2,69 лв./л. При него поскъпването е с 13 стотинки. С 19 стотинки по-скъп е и дизелът.
Основната причина за по-скъпите горива е, че цената на суровия петрол на световните борси расте. А за това допринася намаляването на добивите от страните, износителки на петрол. В същото време потреблението в Китай и Съединените щати рязко се е увеличило.
Мартин е шофьор от три месеца. Кара колата на баща си. Зарежда я с пари от бюджета на семейството. Въпреки това е усетил повишението на цените. Притеснени от постъпването са и таксиметровите шофьори. Йордан пресмята, че разходът му за гориво на месец е около 1200 лева.
Според статистиката най-много се е покачила цената на пропан бутана, следвана от тази на дизела и на най-масовия тип бензин.
„През последните 15 дни цените на основните горива се увеличиха с 25 стотинки“, признава Димитър Хаджидимитров, който е собственик на бензиностанция.
Освен премахването на нулевия акциз за втечнения нефтен газ, друга причина за ръста на колонката е и цената на суровия петрол. На световните борси сорт Brent се търгува за 85 долара на барел.
„Цената на суровия петрол се повишава в рамките на 10 долара само за 2-3 седмици. Намалени бяха добивите както на арабските държави, така и на Русия. Това веднага се отрази на пазара и комбинирано с едно увеличаване на потреблението в Китай – резултатът е очевиден“, коментира Светослав Бенчев от Българска петролна и газова асоциация. „В същото време запасите в Щатите намаляха с около 22 процента, което е рекордно намаляване на запасите за последните 15 години“, допълва Хаджидимитров пред NOVA.
По думите на икономисти по-скъпите горива могат да забавят темпа, с който спада инфлацията. „Цените на горивата са един от основните компоненти на индекса, който мери изменението на цените – индексът на потребителските цени. Тоест, ако растат горивата, това ще се отрази на този индекс, и инфлацията може да се окаже по-висока, отколкото иначе би била“, категоричен е Стоян Панчев.
Прогнозите са, че горивата ще продължат да поскъпват през следващите 2-3 седмици.