Доклада за световното щастие показва две положителни тенденции – доброжелателността към другите е с около 25% по-висока, отколкото предходната година, а глобалното щастие не е пострадало през триге години от пандемията от COVID-19. Всъщност, оценките на живота от 2020 г. до 2022 г. са „забележително устойчиви“, се казва в доклада, като глобалните средни стойности в общи линии съответстват на трите години, предхождащи пандемията.
„Дори през тези трудни години положителните емоции остават два пъти по-разпространени от отрицателните, а чувствата на положителна социална подкрепа са два пъти по-силни от тези на самотата“, каза Джон Хелиуел, един от авторите на Доклада за световното щастие, цитиран от CNN.
Докладът, който е публикация на мрежата за решения за устойчиво развитие на ООН, се основава на данни от глобални проучвания на хора в повече от 150 държави. Държавите са класирани по отношение на щастието въз основа на техните средни оценки на живота през предходните три години, в този случай от 2020 до 2022 г.
Докладът, който беше публикуван в понеделник, идентифицира най-щастливите нации, тези в дъното на скалата на щастието и всичко между тях, плюс факторите, които водят до по-голямо щастие.
За шести пореден път победителят е Финландия
За шеста поредна година Финландия е най-щастливата страна в света според класацията на World Happiness Report, базирана до голяма степен на оценки на живота от Gallup World Poll.
Скандинавската държава и нейните съседи Дания, Исландия, Швеция и Норвегия се оценяват много добре по отношение на мерките, които докладът използва, за да обясни констатациите си: продължителност на здравословен живот, БВП на глава от населението, социална подкрепа, ниска корупция, щедрост в общност, в която хората се грижат за тях един друг и свободата да вземат ключови житейски решения.
Но тъй като не можем всички да се преместим във Финландия, има ли нещо, което други общества могат да научат от тези класации?
„Правят ли неща, които бихме искали да започнем виждаме, че и други нации ги правят? Или нещо уникално в техния климат и история ги прави различни? За щастие, поне от моя гледна точка, отговорът е първият“, казва Хелиуел, който е почетен професор във Ванкувърското училище по икономика към Университета на Британска Колумбия.
Приемането на холистичен поглед върху благосъстоянието на всички компоненти на едно общество и неговите членове води до по-добри оценки на живота и по-щастливи страни.
„Целта на всяка институция трябва да бъде да допринася с каквото може за благосъстоянието на хората“, се казва в доклада, който включва отчитане на бъдещите поколения и защита на основните човешки права.
Израел се изкачва до No. 4 тази година от своя бр. 9 класиране миналата година. Топ 10 допълват Холандия (№5), Швейцария (№8), Люксембург (№9) и Нова Зеландия (№10). Австралия (№ 12), Канада (№ 13), Ирландия (№ 14), Съединените щати (№ 15) и Обединеното кралство (№ 19) попаднаха в топ 20.
Въпреки че едни и същи държави са склонни да се появяват в топ 20 година след година, тази година има нов участник: Литва.
Балтийската нация се изкачва стабилно през последните шест години от No. 52 през 2017 г. до бр. 20 в последния списък. И другите балтийски страни, Естония (№ 31) и Латвия (№ 41), също се изкачват в класацията.
„По същество това е същата история, която се разиграва в останалата част от Централна и Източна Европа“, каза Хелиуел.
Страните в тези региони „вероятно са нормализирали прехода след 1990 г. и се чувстват по-солидни в новата си идентичност“ с течение на годините, каза той.
Франция изпадна от топ 20 до No. 21 в тазгодишния отчет.
А кои са нациите , които са най-нещастни?
В дъното на списъка е Афганистан под номер. 137. Ливан е една позиция по-горе на No. 136. Средните оценки на живота в тези страни са с повече от пет точки по-ниски (по скала от 0 до 10), отколкото в 10-те най-щастливи страни.
Инвазията на Русия в Украйна постави и двете страни в центъра на световното внимание след публикуването на доклада за 2022 г.
И така, къде се намират тези две нации според последните проучвания?
Благосъстоянието в Украйна определено се влоши, но „въпреки мащаба на страданието и щетите в Украйна, оценките на живота през септември 2022 г. останаха високи тя, отколкото след анексията през 2014 г., подкрепена сега от по-силно чувство за обща цел, добронамереност и доверие в украинското ръководство“, се казва в доклада.
Доверието в техните правителства е нараснало и в двете страни през 2022 г., се казва в проучването, „но много повече в Украйна, отколкото в Русия“. И украинската подкрепа за лидерството в Русия падна до нула.
В тазгодишната класация Русия е номер. 70, а Украйна е №. 92.
Прекъсванията на пандемията предизвикаха много размисли.
„Хората преосмислят житейските си цели“, каза Хелиуел. „Те казват: „Връщам се, но към какво се връщам? Към какво искам да се върна? Как искам да прекарам остатъка от живота си?“
Той се надява, че този „движение към мислене за ценностите и другите хора по-ясно“ ще засегне не само фактори като кои работни места или хора избират училищата, но и как работят в тези среди.
„Всъщност не става въпрос за оценки или заплата, а за сътрудничество с други хора по полезен начин. И разбира се, това е полезно за света, но целият смисъл на това изследване на щастието е, че е полезно и за хората, които го правят“, обяснява Хелиуел. „С други думи, в крайна сметка се чувствате по-добре за себе си, ако всъщност се грижите за други хора, а не за номер едно.“